Unutar tog raspona pokušali smo prikazati sve od projekata, prijedloga i koncepata vezanih za očuvanje okoliša, primjereno zbrinjavanje otpada, označavanje proizvoda prilagođeno potrošačima, pravo na informaciju i obnovljive izvore energije, preko edukacijskog angažmana u području dizajna na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije u Splitu, do luminokinetičkih objekata koje je realizirao i izlagao od početka devedesetih godina. Veći njen dio baziran je na dokumentaciji putem koje smo nastojali dati uvide u procese i kontekst iza pojedinih projekata, a uključivala je fotografije, plakate, službene dokumente, novinske isječke, tekstove, video zapise, pregled nekoliko referentnih web sjedišta te videointervjue s Lerotićevim bliskim suradnicima i kolegama. U užem autorskom timu uključenom u realizaciju ove izložbe, osim mene, bila je i Lerotićeva supruga Dada Lerotić koja je detaljno poznavala sve njegove bitne projekte i vodila nas kroz njih, njihovi sinovi Jakov i Juraj Lerotić, dizajneri Damir Prizmić i Tina Ivezić koji su s Lerotićem prethodno surađivali, kao i njegovi kolege s DVK UMAS Ivica Mitrović i Dejan Kršić. Umjesto predgovora koristili smo prilagođeni tekst Dejana Kršića pisan povodom njegove smrti. Drugi tekst uključen u ovu knjigu je moj tekst, napisan početkom 2018. za neku drugu priliku, ali temeljen na bilješkama i istraživanju obavljenom za tu izložbu.
[Iz uvodnog teksta O dizajnerima kao pripovjedačima, o izložbama kao pripovijestima]
HDD galerija
28.2. – 21.3.2013.
Koncepcija izložbe: Marko Golub • Dada Lerotić
Tekstovi: Marko Golub • Dejan Kršić
Suradnici: Jakov Lerotić • Juraj Lerotić • Tina Ivezić • Ivica Mitrović
Posebne zahvale Igoru Čaljkušiću • Goranki Adam • Stanku Uršiću • Sanji Jonjić (Pan-papir)
Dizajner, edukator i aktivist Tomislav Lerotić
Dejan Kršić
Tomislav Lerotić rođen je 1951. godine u Splitu gdje je završio brodograđevnu školu. Pohađao je tečaj grafičkih tehnika na Istituto stataie d’Arte u Urbinu 1968.– 72. Diplomirao je slobodnu grafiku na Fachhochschule für Gestaltung u Kielu, u Njemačkoj, gdje je od 1984. do 1987. radio i kao gost predavač. Od 1997. nastavnik je na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije u Splitu. Još za vrijeme studiranja zainteresirao se za interdisciplinarne teme povezane s ekologijom, gospodarenjem otpadom i obnovljivim izvorima energije, prvenstveno korištenjem solarne energije. Tako je u svom radu često realizirao samoinicirane projekte koji su na različite načine povezivali dizajn, umjetnost, socijalne teme te zaštitu okoliša i korištenje obnovljivih izvora energije. Važan dio njegovih aktivnosti bila je suradnja s nevladinim udrugama koje su se bavile socijalnim i ekološkim problemima — među ostalima bio je suosnivač Građanske inicijative za energetsku djelotvornost i sustavnu primjenu obnovljivih izvora, član Udruge za zaštitu okoliša SUNCE, Split, Udruge za demokratsko društvo, suradnik Zelene akcije Zagreb, itd. Kao dugogodišnji aktivist bio je i član Savjeta za ekologiju grada Splita te uredničkog kolegija časopisa Solarna tehnologija, Hrvatske stručne udruge za sunčevu energiju. Uz svoj pedagoški i dizajnerski rad te aktivistički angažman, objavio je i veliki broj stručnih radova iz područja ekologije i održivog razvoja. Za nevladine organizacije i građanske inicijative osmišljavao je kampanje, oblikovao plakate i ostale informativne materijale te objavljivao angažirane članke u tisku. Među mnogim projektima zaštite okoliša i edukacije građana u kojima je sudjelovao možemo posebno istaknuti projekte Eko otok Krk (s cjelovitim sustavnim rješenjem selektiranog prikupljanja otpada i kompostiranja) te Savjetovalište za E-brojeve (http://e-brojevi.udd.hr) s edukativnom kampanjom i knjižicom Što se krije iza E-brojeva autorica Dade Lerotić i mr. sc. Ivane Vinković Vrček.
Jedna od njegovih brojnih (možemo reći i kontinuiranih) tema bila je i problem gospodarenja otpadom. Profesionalnim radom i aktivističkim inicijativama zalagao se protiv spalionica smeća a za odvojeno prikupljanje otpada (tj. sekundarnih sirovina), jasno označavanje proizvoda koji mogu biti štetni za zdravlje ili okoliš, kao i opasnog otpada poput azbesta i ambalaže motornih ulja, te poticanje građana i lokalnih zajednica na odgovorno gospodarenje otpadom. Tako, nakon trajnog povratka iz Njemačke u Split, 2000. godine inicira kampanje Otpad — od nužnog do korisnog dobra te Kamo bacate opasni otpad?, koje će 2002. rezultirati primjenom široj javnosti vjerojatno najpoznatijeg njegovog projekta, inicijative, koncepta i dizajna kutije za odvojeno prikupljanje starog papira (www.lerotic.de/papir) koju je samoinicijativno oblikovao 2001. godine kao dio koncepcije i inicijative za rješenje procesa prikupljanja starog papira (sa suradnicom Dadom Lerotić). Taj sustav prikupljanja papira za recikliranje danas se koristi u nekoliko gradova (Zagreb, Split, Pula…) a trebalo bi ga proširiti na čitavu Hrvatsku, što je i bila Lerotićeva želja i vizija. Za taj rad dodijeljeno mu je priznanje HDD-a.
Iako je uporno ispravljao česte navode da je bio jedan od osnivača odsjeka Dizajna vizualnih komunikacija na UMAS-u, i zasluge rado prepuštao svojim kolegama, upravo je njegov angažman, kao nastavnika, pročelnika i javne ličnosti bitno oblikovao duh koji i u svakodnevnoj komunikaciji i shvaćanju smisla i uloge dizajna vlada na odsjeku. Koncepciju “održivog dizajna” nije shvaćao kao neki posebni segment ili žanr, već kao temeljnu odrednicu svake dizajnerske aktivnosti. Lerotić je dizajn shvaćao kao izrazito društveno vidljivu i odgovornu djelatnost. Iako je na UMAS-u generacije studenata podučavao različitim aspektima dizajna, od kreativnog crtanja i ilustracije do koncipiranja složenih interdisciplinarnih projekata, često se u profesionalnom djelovanju i sam suočavao s mišljenjem koje u njegovom radu nije prepoznavalo upravo dizajnerski aspekt, koji se danas isuviše često svodi isključivo na pitanje forme, estetizacije predmeta i poticanje na kupovinu. Tako u aktivističkim kampanjama i inicijativama njegova uloga dizajnera nije uključivala samo rješavanje vizualnih i komunikacijskih problema. U slučaju kutije za prikupljanje papira, njegov angažman je svakako uključivao i rad na dizajnu kartonske kutije, oznaka i piktograma te oglasa u tisku povezanih s tim, ali je najvažniji aspekt bio rad na samom konceptu i inicijativi, uočavanju problema i mogućnosti rješenja, zagovaranju i nagovaranju da projekt od lijepe ideje doista zaživi u nizu gradova u Hrvatskoj.
Uloga dizajna nije samo zadovoljavanje materijalnih, kognitivnih ili praktičnih potreba pojedinaca, već i širih društvenih, emocionalnih i kulturoloških potreba, koje onda omogućuju bolji i zadovoljniji život pojedinca i zajednice. Upravo taj kvalitetniji, zdraviji i zadovoljniji život bio je uvijek primarni cilj njegovih aktivnosti. Od 1997. kada dolazi na tada novopokrenuti odsjek Umjetničke akademije u Splitu, gdje je niz godina obavljao i dužnost pročelnika, takvo shvaćanje društvene uloge i odgovornosti dizajna promovira među kolegama i studentima. Potiče ih na promišljanje svih vrsta društvenih problema i osobni angažman u kojem će svoja stručna znanja na široko shvaćenom području dizajna (od vizualnih komunikacija preko novih medija do dizajna interakcija) upotrijebiti u uočavanju, analizi i inicijativi za rješavanje problema ili barem osvještavanju šire javnosti o postojanju problema i mogućnostima rješenja.
I u nastavi, kao i u svojim radovima, postavljao je pitanje u kojoj su mjeri dizajneri i dizajnerice odgovorni za prepuna odlagališta otpada, odbačene sekundarne sirovine i slično, odnosno kako svojim angažmanom mogu pridonijeti rješavanju tih problema, između ostalog i poticanjem naručitelja da preuzmu odgovornost za svoj proizvod nakon isteka vijeka njegove upotrebe. Tako se kontinuirano zalagao i za prikladno označavanje novina i drugih tiskanih materijala te ambalaže, kako bi se građanima olakšalo odvojeno prikupljanje otpada i time potaknulo njegovo recikliranje. Uz važan svakodnevni pedagoški rad te utjecaj na razvoj programa prediplomskog i zatim diplomskog studija dizajna na Umjetničkoj akademiji bitno je utjecao i na unapređenje samog Odsjeka, u sadržajnom, institucionalnom ali i u važnom kadrovskom smislu, ne samo izborom suradnika nego i često iscrpljujućom i dugotrajnom borbom za otvaranje novih radnih mjesta. U tim naporima za institucionalni razvoj dizajna u akademskom svijetu vrijedi istaknuti da je od 2006. bio jedan od inicijatora nove kategorizacije Dizajna kao polja unutar novog prijedloga znanstvenih područja, polja i grana. Lerotić je 2011. izabran u zvanje redovitog profesora, u hrvatskoj akademskoj zajednici prvi u području dizajna vizualnih komunikacija.
Za svoj rad Tomislav Lerotić dobio je niz domaćih i međunarodnih priznanja. Između ostalih na izložbi HDD-a 0708 nagrađen je za najbolji koncept u profesionalnoj kategoriji za rad Operi me, koji govori o onečišćenju prašinom iz dimnjaka peći cementne industrije u Kaštelima. Tom se temom intenzivno bavio posljednjih godina, ukazujući na probleme onečišćenja koje izazivaju peći cementne industrije Cemex, a posebno se suprotstavljao najavama o njihovom korištenju za spaljivanje otpada. U okolici Splita se na udaljenosti od svega nekoliko kilometara nalaze tri tvornice cementa koje su građanima Kaštela i okolice ponudile posao, ali istodobno i ugrozile pravo na zdrav okoliš i čist zrak. Tvornice cementa država je jeftino prodala moćnom koncernu, koji je “prijelazni rok” za prilagodbu proizvodnje suvremenim ekološkim standardima iskoristio kao mogućnost gotovo neograničenog ispuštanja štetnih tvari u okoliš. Istodobno, uprava tog koncerna koji zagađuje okoliš i narušava krajolik žalila se da je zbog ulaganja u moderniziranje sustava za zaštitu okoliša cijena njihova cementa nekonkurentna na svjetskom tržištu. Operi me pripada ciklusu radova koji dokumentiraju rad tvrtke koja se raznim propagandnim akcijama pokušava predstaviti kao “prijatelj” okoliša. Koliko u tome doista uspijeva upečatljivo su pokazali Lerotićevi radovi. U ciklusu izložbi nagrađenih autora s izložbe 0708, Lerotić je u galeriji HDD-a realizirao izložbu Označavanje proizvoda — pravo na informaciju.
Od 1997. godine koristio je svoje web stranice kao platformu aktivističkog djelovanja. Svi njegovi značajniji projekti, poput kutija za odlaganje starog papira ili oznaka za odvojeno prikupljanje starih novina, najprije su bili prezentirani i promovirani na njegovom web sjedištu, a tek kasnije i realizirani. Njegov angažman predstavlja dizajnersku kritiku onih dijelova društva koji se na neodgovoran način odnose prema okolišu. Kako je u tekstu o povijesti novih medija napisao kolega Ivica Mitrović:
Web sjedište sadrži veliku količinu informacija o stanju u okolišu (smeće/otpad, energija, azbest, cementare i dr.) koje Lerotić kontinuirano kritički obrađuje. Zapravo od samog početka, iako nikada nije tako izvedeno, sjedište ima određena obilježja bloga. Internet se pokazuje kao idealan medij za njegovo djelovanje. Lerotić vizualno komunicira na izravan način, koristeći čitljivu tipografiju, velike realistične fotografije, piktograme, ilustracije, te posebno ‘spoof’ kritičke fotomontaže. Sjedište je izvedeno u jednostavnoj HTML strukturi uz korištenje jednostavnih grafičkih elemenata poput JPEG slikovnih datoteka, GIF animacija i ‘roll-over’ slika. Specifičnosti njegova dizajnerskog pristupa vidljive su i u ovom sjedištu gdje se nastoji fokusirati na probleme i njihova rješenja bez suvišnog estetiziranja. U skladu sa svojim angažiranim dizajnerskim pristupom te mogućnostima koje nudi medij weba, Lerotić je u isto vrijeme urednik (i autor) sadržaja i dizajner (i producent).
Svoja promišljanja o budućnosti i potrebama Akademije povezao je s interesom za održivu gradnju i obnovljive izvore energije kao jedan od pokretača inicijative Nova_akademija 2008. godine. Temeljena na principima dizajna usmjerenog korisnicima i participativnog dizajna tj. onih koji stavljaju korisnike u središte razvojnog procesa, inicijativa je pozvala studente da analiziraju mogućnosti i osmisle prijedloge kako bi se tada tek planirana nova zgrada Umjetničke akademije mogla realizirati kao niskoenergetska kuća u skladu s principima održive gradnje. Korištenjem obnovljivih izvora energije, solarnih sustava i vjetrogeneratora, Akademija bi proizvodila električnu i toplinsku energiju za svoje potrebe, a eventualni višak slala u mrežu. Lerotić i suradnici vjerovali su da će neki od njihovih prijedloga kod gradnje biti usvojeni. To se nažalost još uvijek nije ostvarilo, ali izgradnja nove zgrade Akademije od onda nije niti započeta. Kako je jedan od proklamiranih projekata nove Vlade RH upravo podizanje energetske učinkovitosti zgrada javnih institucija, možda još nije kasno da se njihova vizija barem dijelom i ostvari. U nekoj drugoj zemlji, koja pridaje veću važnost civilnim inicijativama, Vlada bi odmah taj program energetske učinkovitosti nazvala Lerotićevim imenom. Poznavajući njegovu skromnost i aktivistički žar, puno više bi mu značilo da se u planiranju i izgradnji novih zgrada javnih institucija iskoriste neke od vizija i prijedloga inicijative Nova_akademija. Upravo to bi bio najbolji izraz našeg poštovanja prema njegovom djelovanju i zahvalnosti za sve što je učinio za akademsku zajednicu, dizajnersku profesiju, grad Split i građane RH.
Privatno blag i nenametljiv, u stvarima koje je smatrao bitnim bio je odlučan. Stalno je promatrao i uočavao društvene probleme koji su ponekad naizgled tako sitni ili tako krupni da većina nas prolazi pored njih i ne osvrćući se, u samoskrivljenoj nemoći uvjereni da je “to tako” i da se “tu ništa ne može promijeniti”. Upravo na takav odnos Tomislav Lerotić nije pristajao. Kako je u Slobodnoj Dalmaciji napisao Jurica Pavičić, bio je aktivist u rječničkom smislu riječi, čovjek koji je smatrao da je dan izgubljen ako naopaki svijet i naopaki grad u kojem živi ne pokuša nečim poboljšati. … Tomislav Lerotić je, naime, bio Građanin s velikim G. Ali, kad kažem da je bio Građanin, ne mislim ni na kakvo prezime, podrijetlo, kinderštube i slične mandrilske blezgarije. Ne mislim ni na to kako je rukovao perunom ili nosio kravatu. Tomislav Lerotić je bio Građanin jer je bio svjesni pripadnik jedne zajednice, mislio o dobrobiti te zajednice i tu dobrobit stavljao uvijek na prvo mjesto.
Društveno odgovoran dizajn —Bilješke o Tomislavu Lerotiću
Marko Golub
[Ovaj tekst je izvorno napisan za tiskano izdanje magazina Vizkultura u ožujku 2018.]
Jako me razveselila vijest da će Vizkultura izaći u tiskanom, novinskom obliku, da će jedna od tema ovog izdanja biti ekologija, kao i da smo se odmah složili da napišem tekst o dizajneru, umjetniku, edukatoru i aktivistu Tomislavu Lerotiću (1951.– 2012.). Kod pisanja o autoru kakav je bio Lerotić važno je prije svega vidjeti na koje je načine moguće njegove ideje, nastojanja, ono za što se borio i zalagao, reaktualizirati za sadašnji trenutak, pa za početak evo jedne zanimljive podudarnosti. Prije točno 25 godina, jedan drugi tiskani medij, Slobodna Dalmacija, raspisao se na svojim stranicama o jednoj bitnoj ekološkoj temi — o tome zašto se u Splitu ne skuplja stari papir. Lerotić je, kao angažirani čitatelj, brzo odgovorio pismom uredništvu, konstatirajući kako je pitanje postavljeno baš na pravom mjestu te im je dao konkretan prijedlog kako da se riješi taj problem, s vrlo preciznom računicom i navođenjem jednog referentnog inozemnog primjera. Izračunao je da bi se, kada bi dioničari Slobodne prodavali svoj proizvod u povratnoj ambalaži, u Splitu dnevno moglo sakupiti i do 20 tona papira. Takvim poslovanjem, piše Lerotić, a Slobodna (30.3.1993.) prenosi:
“grad bi bio zdraviji i čistiji, mnoga stabla i dalje bi rasla, štedjeli bi se i voda i energija, čiji nedostatak i skupoću svakodnevno doživljavamo na najtužniji način”.
Ako bismo skupljali stari papir, zaključio je Lerotić, na recikliranom papiru današnje naklade novina moglo bi se tiskati njihovo sutrašnje izdanje.
Lerotić već krajem osamdesetih realizira prve plakate koji govore, upozoravaju i obavještavaju o važnosti i konkretnim prednostima recikliranja papira, a zatim čitavo desetljeće u komunikaciji sa sugrađanima, političarima, gospodarstvenicima i medijima zagovara više inicijativa na tu temu, od kojih su se dvije pokazale uspješnima. Nakon godina nagovaranja, uredništvo Slobodne Dalmacije počelo je objavljivati Lerotićev oglas / pasicu sa sloganom Stare novine, novi papir, koja čitatelje informira o odvojenom prikupljanju papira. Pasica je u SD objavljivana redovito od 2004. do 2006., a osim Slobodne, tiskana je povremeno i u Makarskoj kronici, Majstoru, Glasu Koncila te kontinuirano u Kani, časopisu Kršćanske sadašnjosti. Paralelno, Lerotić samoinicijativno osmišljava koncept i dizajnira kutiju za odvojeno prikupljanje starog papira. Rješenje je 2001. implementirala tvrtka Pan Papir, da bi s vremenom sličan koncept počele provoditi i druge tvrtke. Sam autor za to nikad nije tražio financijsku naknadu, a prema njegovim podacima Pan-Papir je na ovaj način samo na području Splita 2003. godine prikupio 1.700 tona papira. U narednim godinama ta se količina povećavala, ali do novijih podataka nije uspijevao doći, pod izlikom poslovne tajne (vidi http://www.lerotic.de/tl/papir/).
Ova dva primjera, među brojnima koji ilustriraju njegovo djelovanje, dosta jasno govore o karakteru Lerotićevih javnih aktivnosti, ali i njemu kao osobi. Pasica je tiskana u stotinama tisuća primjeraka. Koliko je pak kutija procirkuliralo stambenim zgradama i poslovnim uredima nemoguće je procijeniti, ali riječ je o predmetu s kojim su se svi svakodnevno susretali, bez obzira jesu li ga odlučili i koristiti. Riječ je o klasičnom slučaju “skrivenog dizajna”, maksimalno prisutnog u prostoru svakodnevice, ali autorski anonimnog — to su autorstvo javno vidljivim učinila naknadna strukovna i druga priznanja koja je dobio. Ako govorimo o dizajnu, oba je projekta grafički oblikovao, ali taj aspekt i nije ključan u ovom slučaju — dizajn se ovdje odnosi na cjelokupni projekt, na ideju, na projektiranje načina na koji će se ona provesti, na promišljanje njene učinkovitosti i održivosti. Značaj Tomislava Lerotića kao dizajnera, ako ga se uopće može promatrati iz jednog tako uskog rakursa, ne leži u njegovoj estetskoj, nego etičkoj dimenziji — iako se i na svjesno opredjeljenje za rudimentarnu estetiku može gledati kao na svjetonazorski iskaz. Nadalje, kada govorimo o dizajnu, većina će se složiti da je riječ o suštinski interdisciplinarnoj djelatnosti. Na tome je inzistirao i sam Lerotić, čije je djelovanje bilo u najmanju ruku informirano, a puno češće bazirano na direktnoj suradnji s ekolozima, fizičarima, kemičarima, sveučilišnim profesorima, aktivistima i građanskim inicijativama. S izuzetkom ranih galerijskih izlaganja, većina koje je autorski realizirao je ili izravno adresirala probleme ekologije i održivosti, ili su na simbolički način doticale ta pitanja. Konačno, kao sveučilišni predavač (i pročelnik) na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije u Splitu, bitno je utjecao na formiranje okruženja u kojem će se dizajn na tom studiju promatrati, prije svega, kao društveno odgovorna djelatnost.
Tomislav Lerotić diplomirao je slobodnu grafiku na Visokoj stručnoj školi (Fachhochschule für Gestaltung) u Kielu u Njemačkoj 1983., gdje nastavlja raditi i kao gostujući predavač naredne četiri godine. Paralelno s tom pedagoškom djelatnošću bavi se likovnom umjetnošću i dizajnom, prije svega oblikovanjem knjiga, ali i plakata i etiketa za vina. Njegov likovnoumjetnički rad iz tog vremena naizgled je prilično intimistički, introvertirani za nekog tko će od ranih devedesetih biti glasan aktivist i osoba koja inicira široke javne diskusije o važnim društvenim i ekološkim problemima. Međutim, upravo Lerotićevi senzibilni crteži, akvareli i grafike, mrtve prirode i pejzaži (ponekad otisnuti na ostacima novina, uredskog i milimetarskog papira) svjedoče njegova ekološka nagnuća i ljubav prema krhkim, osjetljivim manifestacijama prirode. U grafičkom dizajnu spomenute kutije za odvojeno prikupljanje papira iz 2001. naći će se upravo njegove crtačke studije drveća.
U instalacijama i luminokinetičkim objektima koje izlaže od ranih devedesetih, inspiriranim ličnošću isusovca, splitskog nadbiskupa, matematičara, fizičara i heretika iz 16. stoljeća Markantuna De Dominisa, očitovat će se njegov interes za lokalnu tradiciju, za prirodne znanosti, za eksperimentalne i istraživačke prakse i za obnovljive izvore energije. Svjetlosni objekti izlagani su u Splitu (Galerija Protiron) 1992., a zatim u Zagrebu u Galeriji Miroslav Kraljević 1995. Godinu dana nakon zagrebačke izložbe, Lerotić pokreće dvije tematski bliske inicijative — jednu za osnivanje fonda Sunčeva lipa i drugu pod nazivom Negawattima do megawatta (obje 1996.). Ideja projekta Sunčeva lipa bila je da se za svaki potrošeni kWh električne energije u Hrvatskoj po jedna lipa odvaja za ugradnju solarnih sustava za grijanje potrošne vode. Inicijativa je naišla na odobravanje i podršku stručne javnosti i udruga za zaštitu okoliša u zemlji i inozemstvu. Ideja je za to vrijeme bila vizionarska, očito previše, jer tadašnje Ministarstvo gospodarstva jednostavno nije bilo zainteresirano da potpomogne akcije poticanja korištenja sunčeve energije, kao i informiranja i motiviranja građana na štednju energije. Ironično, deset godina kasnije domaće je zakonodavstvo bilo primorano implementirati mjere slične onima koje je Lerotić zagovarao, i to zato što je EU na tome inzistirala. Ideje održivosti i korištenja obnovljivih izvora energije aktivno zastupa (između svega ostalog) i na Umjetničkoj akademiji u Splitu, gdje počinje predavati 1997., a 2008. u sklopu UMAS-a jedan je od pokretača inicijative Nova_akademija. Tada se još uvijek razgovaralo o mogućnostima izgradnje nove zgrade Akademije, a inicijativom se željelo strateški utjecati na to da se zgrada visokoškolske institucije, koja bi trebala biti nositeljem inovacija i pozitivnih promjena u društvu, koncipira kao niskoenergetska kuća izvedena u skladu s principima održive gradnje, opremljena solarnim sustavima i vjetrogeneratorima koji bi zadovoljavali energetske potrebe Akademije te čak slali eventualni višak dalje u mrežu.
Vrlo rano prepoznajući mogućnosti koje pruža novi medij, Lerotić je i jedan od internetskih pionira na području Hrvatske, gdje još od 1995./96. uređuje, piše i dizajnira vlastito web sjedište www.lerotic. de. Samo sjedište teško je jednoznačno klasificirati, ali je po strukturi, navigaciji i načinu komunikacije najbliže današnjim obilježjima bloga. Na njemu autor dokumentira svoje aktivnosti, kako umjetničke tako i aktivističke, prati i izvještava o različitim ekološkim problemima na lokalnoj i nacionalnoj razini, kompilira i komentira važne dokumente i medijske napise o tim temama. U oblikovnom smislu, lerotic. de pripada onome što Ivica Mitrović u svojoj knjizi Dizajniranje novih medija, Dizajn i novi mediji — hrvatski kontekst (1995 –2010) naziva dizajnom bez dizajna, aludirajući na njegovu komunikacijsku i vizualnu neposrednost, neispeglanost, produkcijsku jednostavnost. Doista, to se web sjedište razvijalo prilično organski tijekom vremena, a Lerotić se volio igrati s različitim kreativnim mogućnostima tada dostupnima korisniku, poput gif animacija, roll over slika itd., uvijek u funkciji što ilustrativnijeg (često urnebesno duhovitog) prenošenja poruka — kada danas gledate taj sajt, on izgleda kao prava mala riznica potencijalnih memeova. Uz već spomenute projekte i aktivnosti, tamo se moglo (i još uvijek može) saznati sve vezano za probleme oko kaštelanskih cementara, sve o licemjerju velikih zagađivača i lokalnih političara, o ozbiljnim prijetnjama izvorima pitke vode (Jadro) ili o tempiranoj ekološkoj mega-bombi — Karepovcu. Sve je to Lerotić uredno dokumentirao fotografijama, novinskim isječcima, citatima nadležnih, statističkim i znanstvenim podacima, kontinuirano od sredine 90- ih do 2012. Upravo danas Splićani žive onaj spektakularni film katastrofe koji su Tomislav Lerotić i ljudi bliski njemu najavljivali, a čiji su dolazak lokalne i državne institucije sustavno ignorirale.
Iako je Lerotićev javni komunikacijski stil bio otvoreno optuživački te je cijelo vrijeme direktno upirao prst u odgovorne (a to smo, posredno, i svi mi, kako ironično sugerira naslov jedne od njegovih izložbi — Nije moje), uvijek je predlagao konkretne, argumentima potkrijepljene alternative. Zahvaljujući i njegovom angažmanu u ljeto 2005. na otoku Krku je uveden prvi funkcionalan ekološki temeljen sustav zbrinjavanja komunalnog otpada. Taj projekt, pod imenom Eko otok Krk jasno je u praksi demonstrirao kako funkcionira cjelovit model zbrinjavanja otpada. Na otoku Krku je, dakle, prije 13 godina na 1400 mjesta postavljeno 6500 spremnika za odvajanje otpada prema pet kategorija — biootpad, papir, PET, staklo, ostalo. Prema podacima iz 2013., kada sam u suradnji s Dadom Lerotić kurirao Lerotićevu posthumnu retrospektivnu izložbu, na Krku se odvojeno prikupljalo oko 30% otpada — 19.500 tona komunalnog otpada godišnje, od toga 12.000 samo tijekom ljetnih mjeseci. Do 2015. postotak odvajanja otpada i priprema za ponovnu uporabu i recikliranje narastao je na 50%, čime je već ispunio cilj za razdoblje do 2020. iz Okvirne direktive o otpadu EU. Osim što je sa sveučilišnim profesorima Stankom Uršićem i Slavenom Dobrovićem (kasnijim ministrom u Vladi RH) sudjelovao u izradi studije, Lerotić je bio i autor vizualnog identiteta projekta, dizajnirao je čitavu kampanju, plakate, brošure i druge materijale. Godinu dana kasnije sa suprugom Dadom Lerotić osmišljava i edukativnu igru Ne dvoji — odvoji! (2006.) koja na zabavan način posvještava razliku između otpada i smeća, ukazuje na činjenicu da se mnoge stvari mogu ponovno upotrijebiti i reciklirati, uči igrače kako prepoznati opasni otpad te ih (tekstom na poleđini kartica) upoznaje s nekim temeljnim zakonskim odredbama o zbrinjavanju otpada. Grad Zagreb je tek u siječnju 2018. donio odluku o odvojenom prikupljanju otpada u kućama i zgradama, s tim da ona još nije implementirana, a spremnici predviđeni za tu svrhu nisu podijeljeni. Prema podacima iz 2014., stopa recikliranog komunalnog otpada u Hrvatskoj je svega 17 posto. Lošije od nas su samo Rumunjska (16 posto), Malta i Slovačka (12 posto). Europski prosjek je 44 posto.
Posebnu pažnju Lerotić je pridavao i iznimno važnoj temi označavanja proizvoda, odnosno prava na informaciju. Godine 2004. Dada Lerotić i Ivana Vinković Vrček objavile su zanimljivu i utjecajnu knjigu Što se krije iza E-brojeva?, izdanje čiji bi sadržaj trebao biti od životnog interesa za svakoga koga zanima što se nalazi u hrani koju konzumira. Knjiga daje temeljito istražen i znanstveno utemeljen pregled problematike aditiva u prehrambenim proizvodima, a zatim i tumači značenje iza svake od kriptičkih oznaka tzv. “E-brojeva”, dijeleći ih na one koji su dokazano štetni za zdravlje i treba ih izbjegavati, one koje se ne smije često konzumirati te one koji ne ugrožavaju ljudsko zdravlje. Na temelju te knjige razvijen je i širi projekt koji se sastojao od popratne web stranice (e-brojevi.udd.hr) i serije promotivnih materijala koje je sve dizajnirao Tomislav Lerotić. Od promotivnih materijala dizajnirane su i proizvedene platnene torbe (za špeceraj) na kojima su pregledno, numeričkim redom otisnuti svi “crveni” E-brojevi, oni najštetniji i najopasniji. Osim torbe tiskana je i mala kartica veličine vizitkarte (idealne za spremiti u novčanik) na kojoj je otisnut isti popis. Dizajn tih materijala, kao i samog weba i knjige, krajnje je jednostavan i neestetiziran, usmjeren isključivo na uočljivo i kvalitetno informiranje, a pritom je i jezgrovito promišljen — informacija se nalazi na dva najlogičnija zamisliva mjesta, torbi u kojoj spremamo kupljene proizvode i u novčaniku kojim ih plaćamo. Kao i mnoge druge teme kojima se Lerotić bavio, i ova bi upravo dizajnerima morala biti od kritičnog interesa — oni možda nisu krivci za štetne tvari koje proizvođači izbacuju na tržište prehrambenih proizvoda, ali su bitan akter u lancu njegove distribucije kao, između ostalog, oni koji dizajniraju ambalažu koja sve čini da potrošaču uskrati vitalno bitne informacije o sadržaju onog što kupuje. A pritom i sama postaje ekološki problem jer je prečesto dizajnirana da bude veća nego što je to stvarno potrebno, samo zato da bi bila privlačnija i uočljivija na policama vaše omiljene trgovine.
Vjerujem da je Tomislav Lerotić ostavio neki trag, neki svjetonazorski utjecaj na generacije studenata kojima je predavao na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije u Splitu. Boraviti u njegovom okruženju, imati priliku čuti nekog tko je investirao toliko strasti u svoj aktivistički angažman, u nastojanje da mobilizira zajednicu oko bitnih društvenih i ekoloških problema za mnoge od njih moglo je biti transformativno iskustvo. Dizajnerski svijet je prepun tzv. ekoloških projekata, krasnih u komunikaciji i estetskom dojmu, sigurno privlačnijih (i probitačnijih) od bilo čega što je Lerotić ikad radio, vjerojatno rađenih u najboljoj namjeri, ali u praksi duboko potonulih u greenwashing. Za nas ostale, ličnost i rad Tomislava Lerotića svjedoči o jednoj drugoj, univerzalnoj stvari — o tome da svaka naša aktivnost, sitne odluke koje donosimo putem, ponekad ni ne razmišljajući, imaju duboko etičku dimenziju. U tome nema iznimaka, nema profesionalnih izuzetaka “jer se to tako radi”, nema argumenta “nije moje”.
Video-intervjui o Tomislavu Lerotiću
Sudionici: Stanko Uršić • Ivica Mitrović • Igor Čaljkušić • Goranka Adam
Autor, snimatelj i montažer: Marko Golub
[d]razgovor i vodstvo po izložbi: Lerotic.de — Dizajnerski i aktivistički arhiv Tomislava Lerotića
Sudionici: Slaven Dobrović • Dejan Kršić • Marko Golub
Organizator i moderator: Marko Golub
12.3.2013.