Prvi dan, u subotu 14. studenog, izložba je otvorena od 12 do 19 sati, dok je ostale dane radno vrijeme muzeja od utorka do subote od 11 do 19 sati, te nedjeljom od 10 do 14 sati. Izložba ostaje otvorena do 5. prosinca 2020.
Naglašavamo da, slijedom posebnih okolnosti uvjetovanih epidemijom koronavirusa, nema formalnog otvorenja niti velikog okupljanja na samoj izložbi, stoga vas ohrabrujemo da izložbu pogledate na miru, sami ili s prijateljima, u bilo koje vrijeme od tada do 5. prosinca unutar radnog vremena Muzeja.
Dobitnici nagrada po prvi su put u 21 godinu održavanja ove izložbe, u njenom 11. izdanju, proglašeni online. Nagrade su proglasili članovi našeg Međunarodnog ocjenjivačkog suda, a to su hrvatski dizajneri Sanja Bachrach Krištofić, Karlo Kazinoti, Željko Serdarević, Svjetlana Despot, Marko Pavlović, Lea Vene, Vedran Židanik te internacionalni članovi žirija, grafički dizajner Bojan Hadžihalilović (BiH) i glavni urednik i suvlasnik Eye Magazinea John L. Walters (UK). U posebno pripremljenom polusatnom videu njima se pridružio i organizacijski tim Izložbe 19/20 Marko Golub, Mirjana Jakušić i Ora Mušćet, predsjednica HDD-a Maša Milovac i ravnatelj MUO Miroslav Gašparović. Snimku proglašenja dobitnika Nagrada i Priznanja HDD-a možete pogledati ovdje, a potpuni popis nagrađenih radova i njihove fotografije možete pronaći ovdje.
I ove godine na Izložbi hrvatskog dizajna radovi su predstavljeni u profesionalnoj i studentskoj sekciji u osam kategorija: Dizajn vizualnih komunikacija, Dizajn u digitalnim medijima i dizajn interakcija, Dizajn ambalaže, Industrijski / produkt dizajn, Prostorne i grafičke intervencije i sistemi, Modni i odjevni dizajn, Cjeloviti projekt / proizvod te Koncept / inicijativa / kritički dizajn.
Online izložbu i novu bazu podataka suvremenog hrvatskog dizajna oblikovala je Marina Jukić, programirao Emanuel Blagonić, autori vizualnog identiteta su Tina Ivezić i Matija Ferlin. Ukupno je na izložbu prijavljeno 497 radova, od kojih je Selekcijska komisija odabrala 294, od toga 247 profesionalnih i 47 studentskih radova. To je dosad, od prvog izdanja Izložbe hrvatskog dizajna održane 1999. godine, najobimnija selekcija napravljena u sklopu ovog bijenalnog izložbenog projekta. Izložbu potražite na ovoj adresi: https://izlozba.dizajn.hr/1920/
U profesionalnoj sekciji predstavlja se 247 radova, dok je u studentskoj 47. Kategorija Dizajn vizualnih komunikacija je kao i u dosadašnjim izdanjima najopsežniji segment izložbe te uključuje 161 rad. Po opsegu slijede je kategorije Prostorne i grafičke intervencije i sistemi s 30, te Dizajn ambalaže s 28 projekata. Industrijski / produkt dizajn predstavljen je s 18, Dizajn u digitalnim medijima / dizajn interakcija sa 17 radova, kategorija Cjeloviti proizvod s 15, kategorija Koncept / inicijativa / kritički dizajn obuhvaća 14, a kategorija Modni i odjevni dizajn 11 ostvarenja.
Izložba hrvatskog dizajna središnja je i najvažnija strukovna dizajnerska manifestacija u Hrvatskoj koja okuplja najkvalitetnije dizajnerske radove nastale tijekom dvogodišnjeg razdoblja u svim područjima dizajnerskog djelovanja, uključujući dizajn vizualnih komunikacija i grafički dizajn, industrijski dizajn, dizajn ambalaže, dizajn prostornih intervencija i sustava, dizajn interakcija i elektroničkih medija, kritički, odnosno konceptualni dizajn, modni i odjevni dizajn itd.
Osim što od 1999. godine predstavlja najbolje od profesionalne produkcije hrvatskih dizajnera, dizajnerskih studija i agencija, izložba uključuje i studentsku sekciju koja daje uvid u sva aktualna postignuća u visokoškolskoj dizajnerskoj edukaciji. O reputaciji i važnosti ovih izložbi govori i činjenica da se od 2010. održavaju u Muzeju za umjetnost i obrt, jednoj od najposjećenijih i najuglednijih muzejskih institucija u regiji.
Uz online izložbu objavljena su zasad dva uvodna teksta autora Željka Serdarevića i Damira Gamulina. Oba teksta naći će se i u tiskanoj publikaciji Pregled hrvatskog dizajna koja će biti promovirana krajem studenog ove godine. Kritički presjek baziran na pogledu na dizajnersku produkciju u posljednje dvije godine napisao je Željko Serdarević u tekstu naslovljenom Bezbrižni pozdravi iz apatije.
Drugi tekst, autora Damira Gamulina, daje nam pogled unatrag na evoluciju Izložbi hrvatskog dizajna od 1999. do danas, što je u međuvremenu napravljeno, kako se mijenjao njihov format i smisao, te što nam tek slijedi napraviti u budućoj perspektivi. Tekst, naslovljen Zašto i kako, možete pročitati ovdje.
Tiskana publikacija Pregled hrvatskog dizajna 19/20, koja će biti objavljena početkom prosinca, temeljna je dvogodišnja publikacija koja donosi pregled najkvalitetnije hrvatske dizajnerske produkcije u protekle dvije godine. Opsežna publikacija na cca 300 stranica predstavlja radove selektirane za izlaganje u sklopu bijenalne Izložbe hrvatskog dizajna 19/20. Publikacija predstavlja više od samog kataloga manifestacije. U prvom segmentu uključuje eseje i intervjue domaćih i međunarodnih stručnjaka u području prakse, kritike i teorije dizajna, kako o tekućim, tako i o metodološkim, društvenim i kulturnim aspektima same dizajnerske prakse.
Publikacije Pregled hrvatskog dizajna u tom su smislu nastojanje da se sadašnji trenutak hrvatskog dizajna kontekstualizira, kritički propita i arhivira. Drugi i najveći segment publikacije sadrži detaljan prikaz svih selektiranih radova u sedam kategorija: vizualne komunikacije, produkt/industrijski dizajn, modni dizajn, el. mediji itd. Osim grafičkih i fotografskih reprodukcija, svi radovi predstavljeni su i kratkim tekstovima koji objašnjavaju polazišta, ideje i proces realizacije projekata. Treći segment publikacije prezentira aktivnosti Hrvatskog dizajnerskog društva u razdoblju između dvije bijenalne izložbe. Publikacija je dvojezična (hrvatsko-engleski).
Radno vrijeme muzeja je od utorka do subote od 11 do 19 sati, te nedjeljom od 10 do 14 sati. Izložba ostaje otvorena do 5. prosinca 2020.