Predavanje prati projekt istraživanja fenomena odijevanja i mode u Zagrebu od 1945. do 1960. godine (prikazano na izložbi u MSU, 2006. g.). To razdoblje iznimno je zanimljivo jer pokazuje sudar dviju ideologija – socijalističke i građanske, dva svjetonazora – istočnog i zapadnog, dva modna stereotipa – ne-modne “drugarice” i pomodne “gospođe s memorijom” (nekadašnje ”milostive”), što će kasnije, utjecajem Diorova New look-a, rezultirati novim hibridnim stereotipom – “drugarice – gospođe”. Modni će diskurs biti označen prisutnošću ambivalencije propagiranog ideološkog tipa ne-modne drugarice i želje za pomodnošću gospođe.
U tom će se sukobu postupno uspostavljati specifičan pogled na odijevanje i na modu, pa se može reći da je Zagreb primjer brzog pristajanja na modne izazove, usprkos ideološkoj rigidnosti politički krojenog kolektivnog tijela. Iako početno ignorirana i tiha, žudnja preko mode zaposjeda i mijenja individualno modno tijelo manifestirajući subverzivnu snagu kojom erodira i najrigidniji politički diktat.
Kroz seriju predavanja ‘’Moda i odijevanje – nove teorije i nove prakse’’ predstavljaju se projekti CIMO-a koji osim kulturalnog doprinosa, donose pomak od tradicionalnog shvaćanja mode kao sustava moći u ime kulturalne protežnosti prema promatranju odjevnih praksi kao inkluzivne kulturalne i ekonomske potrebe. CIMO je posebno fokusiran na problem održivog dizajna te njeguje i podržava pojedinačne teorijske i kreativne napore koji stoje nasuprot konzumerizmu i fenomenu banalne pomodnosti.
Predavanja ‘’Moda i odijevanje – nove teorije i nove prakse’’ održavaju se tijekom studenog i prosinca svakog petka u 19.00 sati u prostoru Zelene akcije, Zagreb, Frankopanska 1.
Projekt se realizira uz potporu Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport.
KONTAKT CIMO
Phone: + 385 1 48 47 619.
Mobile: + 385 91 50 86 274.
Email: cimo.info.hr@gmail.com