Panel će obuhvatiti ulogu generativne umjetne inteligencije u optimizaciji dizajna, primjenu big data i strojnog učenja za personalizaciju proizvoda i usluga, etiku i izazove humanizacije te dehumanizacije tehnologije, kao i budući prostor interakcija.
Ujedno će se ovom prilikom kratko predstaviti rezultati prošlogodišnje ankete u kojoj je AI izronio kao glavna tema. Ako želite saznati kako umjetna inteligencija mijenja načine na koje dizajniramo, razvijamo i doživljavamo digitalne proizvode i usluge, nemojte propustiti prvo ovogodišnje okupljanje!
Raspored
- 18:00 – 18:15 Uvod i predstavljanje rezultata ankete “Budućnost dizajna”
- 18:15 – 19:30 Panel-diskusija “AI prilagodbe i budući prostor interakcija” + Q&A
- 19:30 – 20:30 Neformalno druženje i networking
Gosti panela:
Dr. sc. Karlo Knežević voditelj je AI odjela u Sofascoreu, gdje razvija napredna rješenja umjetne inteligencije za jednu od vodećih sportskih platformi. Doktorirao je računarstvo na FER-u u Zagrebu, specijalizirajući se za evolucijske algoritme i strojno učenje. Autor je brojnih znanstvenih radova i redoviti govornik na tehnološkim konferencijama, s fokusom na primjenu AI tehnologija u industriji.
Hajdi Cenan je suosnivačica i direktorica deep tech startupa airt koji tvrtkama omogućuje jednostavnu automatizaciju poslovnih procesa uz korištenje multi-agentskih AI timova. Redovna je govornica i panelistica na poslovnim konferencijama na temu umjetne inteligencije i startup scene, bila je imenovana među 100 najutjecajnijih poslovnih žena u Hrvatskoj, nominirana za Veuve Clicquot Business Woman Award i Vizionar godine u kategoriji Tehnologija te navedena među 100 najvažnijih STEM poduzetnika u Hrvatskoj. Hajdi je također bila potpredsjednica Hrvatske udruge za umjetnu inteligenciju (CroAI), a sada obnaša dužnost predsjednice udruge Cro Startup.
Luka Baranović vodi konzultantsku tvrtku za dizajn usluga i poslovanja, humanact. Tijekom posljednjih osam godina radio je s korporativnim klijentima na dizajniranju novih poslovnih koncepata i prijedloga (telekomunikacije, osiguranje, bankarstvo, energetika, zdravstvo, farmacija, vlada i drugi sektori). Rad uključuje lansiranje novih poslovnih koncepata, prijedloga, usluga i organizacijskih dizajna. Prije toga, Luka je obnašao različite menadžerske i konzultantske pozicije.
Marko Rakar je direktor savjetničkog društva MRAK s naglaskom na big data, naprednu statistiku i prediktivnu analitiku. Kao data scientist i arhitekt složenih BI sustava, specijalizirao se za razvoj rješenja koja omogućuju identificiranje i prevenciju kriminalnih aktivnosti, optimizaciju poslovnih procesa te unaprjeđenje donošenja odluka. Radio je s brojnim vladama, korporacijama i međunarodnim institucijama poput Svjetske banke, UNDP-a i Transparency Internationala. Marko je priznat predavač i savjetnik, a svoja znanja dijeli kao gostujući predavač na sveučilištima diljem svijeta. Njegov rad prepoznat je i nagrađen, uključujući titulu jednog od “Top 10 koji mijenjaju svijet politike na internetu”.
Trenutno imate jednistvenu priliku besplatno isprobati jedan od najzanimljivijih AI alata, Perplexity Pro, u sklopu akcije Hrvatskog Telekoma. Svi detalji za pristup nalaze se ovdje: https://www.hrvatskitelekom.hr/magenta-moments/ucite-uz-perplexity-pro-ai-asistenta
Organizator Meetupa — IxDA Croatia
Pokrovitelj prostora — HT Business Showroom
Partneri Meetupa — Hrvatski Telekom, Perplexity, HDD
Hrvatski Telekom je vodeća telekomunikacijska kompanija u Hrvatskoj koja pruža puni spektar telekomunikacijskih usluga – usluge fiksne i mobilne telefonije, prijenosa podataka, Interneta i međunarodnih komunikacija. HT Business Showroom je inovacijski centar opremljen HT-ovom najmodernijom tehnologijom kojom digitalizira hrvatske tvrtke i gradove.
Perplexity Pro je plaćena verzija Perplexity AI, naprednog alata za pretraživanje i generiranje odgovora koji koristi napredne modele jezika (poput GPT-4 Omni, Claude 3 Sonnet i Haiku ili Sonar Large 32k) kako bi korisnicima pružio brze i informativne odgovore na različite upite, slično kao tradicionalni tražilice, ali uz dodatnu mogućnost generiranja sažetaka, odgovora u prirodnom jeziku i dublje kontekstualizacije informacija.
Hrvatsko dizajnersko društvo (HDD) strukovna je udruga profesionalnih dizajnera, osnovana 1983. godine, čija je djelatnost usmjerena afirmaciji i napretku dizajna u Hrvatskoj, njegovoj promociji i valorizaciji te zastupanju interesa i statusa struke, odnosno članova HDD-a kao ključnih nositelja dizajnerske struke u Hrvatskoj. HDD je aktivan član međunarodnih strukovnih udruženja ico-D (International Council of Design) i ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od svog osnutka, HDD potiče afirmaciju pojma, značaja i vrijednosti dizajna u Hrvatskoj te djeluje na uspostavi pravila struke dizajna kao društveno i tržišno relevantne djelatnosti, a u svojim članovima potiče profesionalnu odgovornost i stalnu edukaciju te kreativno i inovativno razmišljanje u dizajnerskoj praksi.