Predavanje ‘Toward a Concrete Utopia: Postskriptum’ na Arhitektonskom fakultetu

Predavanje Martina Stierlija, glavnog kustosa odjela arhitekture i dizajna Muzeja moderne umjetnosti (MoMA) u New Yorku, pod nazivom ‘Toward a Concrete Utopia – Arhitektura Jugoslavije u razdoblju 1948-1980. izložena u Muzeju moderne umjetnosti: Postskriptum’ održava se 15. svibnja u Velikoj dvorani Arhitektonskog fakulteta, s početkom u 19 sti. Uvod u predavanje i diskusiju moderirat će Maroje Mrduljaš.

‘Izložba ‘Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980’ održala se u Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku od srpnja 2018. do siječnja 2019. godine. U predavanju će je kustos Martino Stierli smjestiti u širi kontekst arhitektonskih izložbi u MoMAi, te se osvrnuti na ulogu te izložbe kao alata za kritičku reviziju kanona moderne arhitekture.

Regija južnog dijela Srednje Europe i Balkana se, iz zapadne perspektive, dugo smatrala tek rubno povezana s modernističkim projektom. Povjesničarka Maria Todorova pokazala je kako su u zapadnoj umjetnosti, književnosti i kulturi države bivše Jugoslavije smatrane i prikazivane kao europsko unutarnje ‘drugo’. Međutim, sustavnim pregledom produkcije i mreža razmjene arhitekata koji su djelovali u Jugoslaviji u razdoblju od 1948. do 1980. godine, stvara se posve drugačija slika.

Nadalje, predavanje će se osvrnuti na praksu kuriranja kao istraživanja. Izložba kao što je ‘Toward a Concrete Utopia’ oslanja se ne samo na temeljito istraživanje arhiva, već i na kritičke doprinose velikog broja stručnjaka specifičnih područja koji zajednički komuniciraju nedovoljno priznato arhitektonsko djelo širokoj međunarodnoj publici.