Poziv za prijedloge Dizajnerskih početnica u 2025.-2026.

Hrvatsko dizajnersko društvo poziva članove i sve ostale zainteresirane autore i timove na sudjelovanje u programu DIZAJNERSKA POČETNICA. Svaki predlagatelj ima pravo sudjelovanja s više prijedloga, koji se mogu dostaviti do ponedjeljka 31. ožujka do ponoći. O odabiru radionica odlučivat će Selekcijska komisija u sastavu: Silvija Kovačić, Eleonora Matijašević i Nataša Mihajlčišin. Cilj radionica je upoznati djecu s osnovama dizajna i njegovom utjecaju i važnosti na svakodnevni život putem stvarne realizacije jednog dizajnerskog projekta, odnosno kreativnog procesa. Više informacija o Dizajnerskoj početnici i načinu prijave možete naći u nastavku.

Dizajnerska početnica program je kreativnih radionica za djecu i mlade (osnovnoškolski i srednjoškolski uzrast) koje se u organizaciji Hrvatskog dizajnerskog društva kontinuirano održavaju od 2009. godine. Radionice vode natječajem odabrani profesionalni dizajneri iz svih područja djelovanja (grafički, produkt, modni, prostorni te dizajn novih medija), ali i autori srodnih/bliskih zanimanja. Ovim programom nastojimo barem dijelom nadoknaditi manjkavost hrvatskog sustava redovne nastave na području likovne kulture i vizualne pismenosti.

Cilj radionica je upoznati djecu s osnovama dizajna i njegovom utjecaju i važnosti na svakodnevni život putem stvarne realizacije jednog dizajnerskog projekta, odnosno kreativnog procesa. Radionice će se održavati u HDD galeriji subotom u prijepodnevnom terminu u trajanju do 3 sata. Broj sudionika na svakoj radionici ograničen je na okvirno 10 polaznika. Mogu se prijaviti radionice za niže i više uzraste osnovnoškolaca, za srednjoškolski uzrast, ali i za vrtiću dob (radionice koje se organiziraju u okviru Ruksaka (punog) kulture).

Za voditelje radionica osiguran je honorar koji se odnosi na koncipiranje i vođenje jedne radionice, neovisno o broju voditelja. Voditeljima koji nisu iz Zagreba možemo nadoknaditi putne troškove.

Kriteriji za odabir

Pri selekciji prednost će imati promišljeni, ekonomični prijedlozi u skladu s navedenim ciljevima. Selekcijska komisija će voditi računa da su u programu zastupljena različita područja dizajna i edukacijska područja bitna za razvoj polaznika (npr. kreativno mišljenje, timski rad, društveno korisne teme, umjetnost, ekologija, novi mediji i sl.) kao i zanimljivost ponuđene teme. Prijedlog radionice treba biti tematski koncipiran u odnosu na: određeni materijal i njegove karakteristike, specifične dizajnerske tipove zadataka prilagođene dječjem ili srednjoškolskom uzrastu, ili teme od društvenog značaja.

Prijava treba sadržavati sljedeće podatke:

  1. naziv radionice
  2. sažeti opis radionice koji će služiti kao tekst za najavu radionice (do 500 znakova)
  3. detaljan opis radionice koji će služiti za selekciju prijava (do 1800 znakova)
  4. a) ciljanu dobnu skupinu (vrtić, niži razredi osnovne škole, viši razredi osnovne škole, srednja škola)
    b) okvirni troškovnik s popisom materijala potrebnog za radionicu (za 10 polaznika)
    c) fotografiju za najavu radionice (.jpg, 900 px širine)
    d) ciljeve radionice
  5. CV voditelja/voditeljice iz kojega je vidljivo polje djelovanja i reference vezane uz predloženu temu radionice te kratka biografija (do 800 znakova za objavu radionice). Ako je potrebno, prijavnici možete priložiti dodatne materijale koji daju potpuniji uvid u prijedlog
  6. kontakt voditelja/voditeljice (ime i prezime, e-mail, broj mobitela).

Prijedloge mogu podnijeti autori i timovi (do 2 osobe). Svaki predlagatelj ima pravo sudjelovanja s više prijedloga. Odabrane radionice realizirat će se tijekom ove i iduće godine, a odmah nakon odabira s voditeljima ćemo dogovoriti okvirni raspored održavanja radionica u 2025. Kao i prethodnih godina postoji mogućnost uvrštavanja Početnica u program Ruksak (pun) kulture koji organizira Ministarstvo kulture i medija te drugih događanja.

Odabir radionica ove godine radi Selekcijska komisija u sastavu: Silvija Kovačić, direktorica udruge Sonda i voditeljica programa Dizajnerske početnice u Vižinadi, Eleonora Matijašević, mag. dizajna vizualnih komunikacija i voditeljica programa Dizajnerske početnice u Splitu, Nataša Mihaljčišin, modna dizajnerica i dugogodišnja voditeljica radionica u okviru Dizajnerske početnice. Na osnovu pristiglih prijava odabrat će radionice koje će se realizirati tijekom 2025.-2026. godine.

Za prijavu ispunite PRIJAVNICU najkasnije do 31. ožujka 2025., do ponoći. Rezultate poziva objavit ćemo u roku dva tjedna nakon završetka selektiranja. Nepotpune i zakašnjele prijave neće se uzimati u obzir. Selekcijska komisija zadržava pravo uz odabrane prijave u program uvrstiti i manji broj radionica odabranih izravnim pozivom. Članovi Selekcijske komisije mogu prijaviti svoje prijedloge početnica.

Molimo postojeće voditelje početnica da prijavljuju isključivo nove koncepte radionica. Radionice koje su već u programu i koje imaju veliki odaziv i nadalje će biti uvrštavane u program.

Više o dosadašnjim Početnicama možete pogledati na linku.

Prijavu možete poslati na mail: dizajnerskapocetnica@dizajn.hr

Prijavnicu možete pronaći OVDJE.

Programom Dizajnerske početnice želimo:

  1. suplementirati manjak kvalitetne edukacije u području likovne kulture u sustavu osnovnih i srednjih škola
  2. nadoknaditi gotovo potpuni izostanak edukacije o dizajnu unutar tog sustava
  3. pružiti polaznicima srednjoškolskog uzrasta priliku za praktičan likovni rad te upoznavanje s različitim likovnim tehnikama i materijalima
  4. pružiti profesionalnim dizajnerima jedinstvenu priliku za rad s mlađom populacijom.

Detaljnije o programu

Godine 2016. obilježeno je dva desetljeća otkako je nastava Likovne kulture u hrvatskim osnovnim školama svedena na samo jedan sat tjedno (35 sati godišnje), a situacija u srednjim školama još je lošija: osim što se nastava Likovne umjetnosti održava samo jednom (a u prirodoslovno-matematičkim gimnazijama u kasnijim razredima nijedanput) tjedno, ondje u potpunosti izostaje ikakav praktičan pristup, a poučava se tek vrlo uzak dio teorije i povijesti umjetnosti. Hrvatska je tako prema podacima Europske komisije prema broju sati likovne kulture i/ili umjetnosti pri dnu europskog prosjeka (prema podacima iz 2012. u odnosu na 280 hrvatskih sati vizualne kulture tijekom osnovnoškolskog obrazovanja, Češka ima 385, Slovenija 637, Portugal 1050, a Finska čak 3306).

Specijalizirane radionice poput onih u programu Dizajnerska početnica stoga su neophodne u promociji svijesti o promatranju, propitkivanju i sudjelovanju djece i mladih u oblikovanju vlastitog vizualnog okoliša, a širina specijalnosti unutar dizajna kojima se bave članovi HDD-a (od modnog i grafičkog, preko proizvodnog i prostornog pa do novomedijskog dizajna i advertisinga) može poslužiti kao vrijedan izvor za upoznavanje polaznika s različitim aspektima vizualnog izražavanja kojih se hrvatski obrazovni sustav malo ili uopće ne dotiče.