Izložba “Šezdesete u Hrvatskoj: Mit i stvarnost” u Muzeju za umjetnost i obrt

U četvrtak 26.4. u 19 h u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu otvara se izložba “Šezdesete u Hrvatskoj: Mit i stvarnost”, središnji izložbeni projekt Muzeja za umjetnost i obrt u 2018. godini koji će prikazati presjek jednog turbulentnog razdoblja hrvatske povijesti. Ovaj projekt rezultat je višegodišnjeg autorskog rada tima istaknutih stručnjaka dok je idejni koncept postavio dr. sc Zvonko Maković u organizaciji Muzeja za umjetnost i obrt uz ravnatelja Miroslava Gašparovića i voditeljicu i koordinatoricu projekta Vesnu Ledić. Vizualni identitet i postav izložbe napravili su Numen / For Use i Oaza.

Kroz ukupno osamnaest dionica izložbe i odabirom brojnih eksponata od dokumentarne građe do umjetničkih djela, od fotografija do filmskih, televizijskih i glazbenih inserata, od predmeta svakodnevice do znakova vremena koji su u najdoslovnijem smislu mijenjali svijet, izložba će nastojati na što jasniji način prikazati Hrvatsku kao cjelinu jednog, po mnogočemu, turbulentnog, ali i blistavog vremena. Kroz presjek ovog važnog desetljeća izložba će prikazati kako su šezdesete godine u Hrvatskoj u ekonomskom smislu donijele do tada neviđeni prosperitet i pridonijele razvoju konzumerističkog društva, ali i na cjelovit i sveobuhvatan način nastojat će prikazati presjek prijelomnog desetljeća ne samo za Hrvatsku i njezino okruženje, već i trenutke kada se na globalnoj razini mijenjaju političke, ekonomske i kulturološke paradigme.

Dolazi novi grad - Slavka Pavić, 1960.

Dolazi novi grad – Slavka Pavić, 1960.

Izložbeni projekt Šezdesete u Hrvatskoj: Mit i Stvarnost rezultat je višegodišnjeg autorskog rada tima istaknutih stručnjaka. To su Zvonko Maković, Ana Lederer, Ante Batović, Dunja Nekić, Hrvoje Horvat, Igor Duda, Inoslav Bešker, Koraljka Vlajo, Krešimir Nemec, Lovorka Magaš Bilandžić, Maja Đurinović, Marija Tonković, Marina Bagarić, Maroje Mrduljaš, Nada Zgrabljić Rotar, Nina Simončić, Seadeta Midžić, Tomislav Šakić.

Kroz cijeli period održavanja, izložbu će pratiti brojne popratne aktivnosti: edukativni programi, okrugli stolovi, predavanja autora pojedinih tematskih cjelina, koncerti s glazbom iz tog razdoblja, filmovi i predstave šezdesetih, bogat suvenirski program itd.

 

Omladinski tjednik, 1968

Omladinski tjednik, 1968.

 

Idejni koncept izložbe postavio je dr. sc Zvonko Maković u organizaciji Muzeja za umjetnost i obrt uz ravnatelja Miroslava Gašparovića i voditeljicu i koordinatoricu projekta Vesnu Ledić. Vizualni identitet i postav izložbe Numen / For Use i Oaza.

Izložbu prati opsežna monografija koju MUO izdaje u suradnji sa Školskom knjigom, te bogat suvenirski program u Museum shopu.

Izložba ostaje otvorena do 30. rujna 2018. godine.