Ilustratori i ilustratorice čiji su radovi izloženi su: Iva Čurić, Nebojša Cvetković, Ana Žaja Petrak, Danijel Srdarev, Luka Juras, Davor Šunk, Hana Tintor, Anita Celić – Cella, Klarxy, Vedran Klemens, Filip Peraić, Alen Lipuš, Tomislav Torjanac, Imelda Ramović (Mireldy Design studio), Tea Jurišić, Srđana Modrinić – BooBoo, Helena Janečić, Igor Taritaš, Slaven Kosanović – Lunar, Tomislav Šestak, Dominik Vuković, Tonka Lujanac, Vendi Vernić i Davor Rukovanjski.
“Predstavljeni na jednome mjestu, u knjizi Nada, ovi projekti i njihove ilustracije pružaju nadu da Hrvatska ima budućnost. Knjiga je osjetljiva na dodir. Što se više koristi, to više nade ima”, pojasnio je Davor Bruketa iz Bruketa&Žinić OM koji su idejno osmislili i izradili knjigu na čijim se koricama nakon rukovanja sve više pojavljuje riječ NADA. Autori filma o knjizi koji se mogao pogledati na otvorenju su Blaž Švent, Aleksandar Pavlović i Komakino.
Monografija Zaklade Adris tako je, uz dokumentarnu vrijednost, postala i svojevrsna zbirka najboljeg od trenutne hrvatske ilustratorske scene koju karakterizira raznolikost autorskih rukopisa i pristupa. Njihov kreativni doprinos na vizualno je zanimljiv i nekonvencionalan način čitateljima približio širinu i vrijednost rada Zaklade.
Kako u očima vrsnih kreativaca izgleda primjerice genomska filostratografija, zatim transplatacija krvotvornih matičnih stanica ili sekvenciranje nanoporama u istraživanju porijekla višestaničnosti, možete razgledati do 16. travnja.
Fotografije ilustracija i knjige (Domagoj Kunić): https://we.tl/4bZORqbIFF
Video o projektu (Blaž Švent i Aleksandar Pavlović, Komakino): https://vimeo.com/210768500
Fotografije s otvorenja (Domagoj Kunić): https://we.tl/kyS2dMIzmI
Popis izloženih ilustracija:
- Razvoj Centra izvrsnosti za genomsku filostratigrafiju, novi uvidi u evolucijsku povijest života na zemlji, ilustracija Iva Čurić
- Najam koncertne violine za Marca Grazianija, ilustracija Nebojša Cvetković
- Revitalizacija Pustinje Blaca, Brač, s ciljem uvrštenja na UNESCO-vu listu zaštićene svjetske baštine, ilustracija Ana Žaja Petrak
- Obnova Pavlinskog samostana Sv. Petar u Šumi, Danijel Srdarev
- Nabava staničnog separatora za transplataciju krvotvornih matičnih stanica, najzahtjevniji postupak liječenja bolesnika s malignim oboljenjima krvnih stanica, KBC Split, ilustracija Luka Juras
- Potpora izdavanju knjiga iz ciklusa Povijest hrvatskog jezika, ilustracija Davor Šunk
- Prvi uređaj u Hrvatskoj koji provodi terapijsku hipotermiju u novorođenčadi s hipoksično-ishemičnom encefalopatijom, KBC Zagreb, ilustracija Hana Tintor
- CROnline – mrežno učenje hrvatskoga kao inoga jezika, ilustracija Anita Celić – Cella
- Prva biobanka biopsija sjemenika u sustavu javnog zdravstva RH, Medicinski fakultet Zagreb, ilustracija Klarxy
- Integracija Republike Hrvatske u Europsku mrežu za unapređenje liječenja bolesti mozga tehnologijom matičnih stanica, ilustracija Vedran Klemens
- Otkup umjetničkih slika za fundus Moderne galerije, ilustracija Filip Peraić
- Obnova gotičkog portala iz 16. stoljeća u Vodičkoj ulici u Šibeniku, ilustracija Alen Lipuš
- Multimodalna elicitacija, estimacija i regulacija emocija u terapiji PTSP-om, računalni alati u psihoterapiji PTSP-a, Fakultet elektrotehnike i računarstva, ilustracija Tomislav Torjanac
- Sunčeve ćelije bazirane na samouređenim nanočesticama u staklu, ilustracija Imelda Ramović
- Komparativno histološko-MRI istraživanje za poboljšanje dijagnostike perinatalnih oštećenja ljudskog mozga, ilustracija Tea Jurišić
- Medijskom kulturom do sretnog i bezbrižnog djetinjstva, ilustracija Srđana Modrnić – BooBoo
- Procjena kakvoće vodotoka rijeke Krke i potencijalne opasnosti za NP Krka primjenom novih bioindikatora i biomarkera, Institut Ruđer Bošković, ilustracija Helena Janečić
- Ninske beskrajne priče iz davnina, TZ Grada Nina, ilustracija Igor Taritaš
- Laboratorijsko istraživanje i zaštita beramskih freski, ilustracija Slaven Kosanović – Lunar
- Sekvenciranje nanoporama u istraživanju porijekla višestaničnosti, PMH Zagreb, revolucionarni pomak u prikupljanju genetičke informacije u potrazi za porijeklom nastanka višestaničnih životinja, ilustracija Tomislav Šestak
- Istraživanje genetske podloge razvoja neurorazvojnih bolesti, Medicinski fakultet Zagreb, ilustracija Dominik Vuković
- Istraživanje kao osnova za zagovaranje strategija za nošenje sa siromaštvom djece, Ekonomski fakultet Zagreb, ilustracija Tonka Lujanac
- Demografska struktura za bolje procjene i politike; prikupljeni novi vitalno-statistički podatci, Ekonomski fakultet Zagreb, ilustracija Vendi Vernić
- Projekt rekonstrukcije, konzervacije, sanacije i zaštite sjeverne kortine mletačke utvrde Kaštel u Puli, ilustrator Davor Rukovanjski
Biografije ilustratora:
Alen Lipuš je grafički dizajner koji obožava ilustraciju, trenutno je zaposlen u agenciji Bruketa&Žinić OM gdje radi na projektima za brendove kao što su Vip, Croatia osiguranje i Adris grupa.
Ana Žaja Petrak je grafička dizajnerica i ilustratorica iz Zagreba. Nakon završenog Studija dizajna pri Arhitektonskom Fakultetu u Zagrebu radila je niz godina na području grafičkog dizajna, a onda se prije nekoliko godina potpuno posvetila crtanju i ilustraciji. Od tada radi ilustracije za različite, većinom inozemne klijente kao što su Penguin Random House ili BBC.
Anita Celić – Cella završila je Akademiju likovnih umjetnosti, okušala se u slikarstvu, grafici i kiparstvu, no danas najčešće izrezuje, lijepi, slaže kockice iz kojih nastaju novi svjetovi. Budući da joj je kiparstvo oduvijek bilo blisko, prirodno je nastala ideja da od kolaža napravi skulpture. A one su baš poput svih njezinih radova vezani uz prirodu i autoportret.
BooBoo Tannenbaum (Srđana Modrinić) ilustratorica je zarobljena u tijelu grafičke dizajnerice. Profesionalno aktivna 20-ak godina. Crtala (one planere!) za Igepa Plana grupu, British Council, OGFB, Ivaninu kuću bajke, špice za dječje filmove o Koku, splitske birtije, muzičke festivale, berlinske hipstere, kalifornijske magazine o hrani… Živi i radi posvuda.
Danijel Srdarev rođen je u Šibeniku gdje se školuje do završetka srednje škole. Godine 2001. upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. Bavi se slikarstvom, grafikom i kiparstvom, a od 2001. godine kontinuirano se bavi ilustracijom. Dobitnik je Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu. Sudjelovao je na 40 – tak skupnih i četiri samostalne izložbe u zemlji i inozemstvu. Do sada su mu objavljene četiri ilustrirane knjige za djecu, te ilustracije u udžbenicima i časopisima.
Davor Rukovanjski na Studiju dizajna u Zagrebu diplomirao je 2004. Od 1999. do 2005. radio je povremeno kao vanjski suradnik/ilustrator za različite marketinške agencije u Zagrebu.
Bavio se crtanjem stripova i ilustracija koje je redovito objavljivao u razdoblju 1995 - 1998. u različitim časopisima (Bumerang, Ogled, Homo Volans, Nomad). Specijaliziran je za ilustraciju u različitim tehnikama i za dizajn ambalaže. Od 2013. radi u odjelu dizajna Agrokora.
Davor Šunk autor je knjiga za odrasle i slikovnica za djecu, komercijalnih kratkometražnih animiranih filmova i eksperimentalnih animacija, stripova te brojnih maskota, scenograf i dizajner. Dobitnik je nagrade Kiklop za ilustracije i dizajn knjige «Palac sim i palac Tam».
Dominik Vuković nakon završene Škole za primjenjenu umjetnost i dizajn 2009. godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. Preddiplomski studij primjenjene grafike završava u klasi prof. Svjetlana Junakovića. Diplomski studij također završava u klasi prof. Junakovića 2015. godine. Njegov rad obuhvaća medije od ilustracije, grafike, slikarstva do skulpture i murala. Aktivno radi kao freelance ilustrator.
Filip Peraić je magistar dizajna koji živi i radi u Zadru. U dosadašnjoj karijeri stvarao je za klijente kao što su IBM, Nike, Sony, ESPN, Forbes, Air Jordan, WIRED, Fly Emirates, Mercedes Benz i druge. Nagrađivan od strane Society of Publication Designers i 3X3 Magazina. Za Forbes ilustrirao preko stotinu portreta, tiskanim u milijunima primjeraka. O osobnom projektu James Harden Illustrated pisali su mediji kao što su USA Today, Yahoo, NBC, Fast Company, Print magazine i mnogi drugi.
Hana Tintor rođena je u Zagrebu gdje je diplomirala na Studiju dizajna na Arhitektonskom fakultetu. Veći dio njenog slobodnoga vremena posvećen je crtanju i ilustriranju, a u posljednjih nekoliko godina realizirala je projekte koji se temelje na ilustraciji. Sudjelovala je na nekoliko skupnih i dvije samostalne izložbe. Hana je hedonist, kampanjac i zaljubljenik u životinje, a kad ne crta, šeće sa svojim psom, pokušava kuhati ili uživa u druženju s prijateljima.
Helena Janečić diplomirala je 2003. na Sveučilištu Furman u SAD-u, a 2007. magistrirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. U radu se kroz strip i slikarstvo bavi prikazivanjem neistražene queer povijesti. Izlagala je na nekoliko samostalnih i nizu grupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu. Dobitnica je nagrade Ex Aequo 20. i 23. slavonskog biennala, a 2009. rad joj je uvršten u likovnu zbirku Erste banke. Od 2010. članica je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Živi, radi i vozi skejt u Zagrebu.
Igor Taritaš nakon završene srednje Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu 2007. upisao je Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. Zaposlen je kao profesor likovne kulture u OŠ „Antuna Mihanovića“ u Batrini. Izlagao je na devet samostalnih i na nekoliko skupnih izložbi diljem Hrvatske i u inozemstvu. Od 2012. član je HDLU-a, a od 2013. platforme P_3. Slike Igora Taritaša nalaze se u privatnim kolekcijama u Engleskoj, SAD-u i Australiji.
Imelda Ramović je art direktorica, dizajnerica i ilustratorica u području oglašavanja, umjetnosti te glazbene i modne industrije. Suvlasnica je studija Mireldy pod čijim je imenom, u suradnji s nekoliko regionalnih reklamnih agencija, realizirala velik broj projekata i prikupila zavidan broj nagrada (Red Dot, New York Festivals, Cresta, Magdalena, Type Directors Club, ADCC itd.).
Iva Čurić studirala je pri Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani i Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Aktivno sudjeluje na likovnoj umjetničkoj sceni najviše u području proširene grafike. Izlagala na niz skupnih i samostalnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu. Dobitnica priznanja Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u području grafike. Članica HDLU-a. Voditeljica je projekta Platforma p_3.
KLARXY, rođena 1993. u Zagrebu, Hrvatska. Preddiplomski studij završila je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na odsjeku za animirani film i nove medije. Do sada je sudjelovala na nekoliko grupnih te imala nekoliko samostalnih izložbi u Zagrebu. Iako je krenula sa medijem animiranog filma (i nije sasvim stala), primarno se bavi ilustracijom, koju nastavlja studirati u engleskom gradu Falmouthu.
Luka Juras je dizajner s više od deset godina iskustva u grafičkom dizajnu i vizualnim komunikacijama. Kolaž i akril su tehnike kojima se najviše bavi, a u svom radu koristi i digitalnu tehnologiju. U budućnosti bi htio više eksperimentirati s grafičkim tehnikama kao sitotisak, litografija, monotipija itd. Radi s klijentima na različitim poljima i sektorima, od kulture, preko start-up projekata do etabliranih brendova i tvrtki. Član je Hrvatskog dizajnerskog društva iza sebe ima velik broj uspješnih projekata, izložbi i nagrada.
Nebojša Cvetković svoju je karijeru započeo u Beogradu, a posljednjih šest godina živi i radi u Zagrebu. Kao full time art direktor u agenciji Bruketa&Žinić OM, stoji iza brojnih rješenja vizualnih identiteta, ambalaža, bilo poznatih i velikih hrvatskih brendova ili malih OPG-ova. Osvojio je brojne ugledne domaće i međunarodne nagrade kao što su Red Dot, D&AD, The Dieline, European Design Award, Communication Arts, IdejaX i druge.
Slaven Lunar Kosanović je zagrebački umjetnik koji je pronikao iz hrvatske graffiti scene, izlagao je i objavljivao svoje radove u cijelom svijetu. Posjetio je brojne gradove diljem svijeta , uključujući Amsterdam, Atenu , Auckland, Berlin, Bogotu, Hanoi, Havanu, Lisabon, London, Melbourne, New York, Oslo, Pariz, Saigon, Seoul, Sydney i Tokio. Navodi kako su Playboy, časopis za oglašavanje Outdoor, Forbes, Nissan i Hope Box samo neki od njegovih naručitelja.
Tea Jurišić studentica je Grafike na diplomskoj godini na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Rođena je u Munchenu, a trenutno živi na relaciji Zagreb – Baška Voda. Bavim se pretežito ilustracijom te slikarstvom i dizajnom. Članica je Hrvatske udruge likovnih umjetnika. Njezini radovi objavljivani su u domaćim i stranim izdanjima, poput Komikaza, Booooooom, Fressh magazina. Imala je dvije samostalne i petnaestak grupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu.
Tomislav Šestak rođen je 1987. u Varaždinu. Preddiplomski studij završava 2011. na Umjetničkoj akademiji u Splitu – odsjek za dizajn vizualnih komunikacija a potom upisuje diplomski studij na Studiju dizajna pri Arhitekturi koji završava 2013. U slobodno vrijeme bavi se ilustracijom i promiče vizualnu kulturu u Varaždinu kao potpredsjednik Varaždinske udruge za digitalnu umjetnost. Dobitnik je nekoliko međunarodnih i domaćih nagrada.
Tomislav Torjanac (1972.) samostalni je umjetnik – ilustrator. Godine 2006. pobijedio je na međunarodnom natječaju za ilustriranje romana Pijev život, do sad objavljenog u 11 zemalja. Izlagao je na brojnim izložbama te održao predstavljanja u 14 gradova SAD-a, u Londonu te diljem Hrvatske. Za svoj je rad u Hrvatskoj nagrađen s 2 nagrade Kiklop, 2 nagrade Lice knjige, 2 nagrade Grigor Vitez i nagradom Porin. Godine 2012. dodijeljen mu je Grand Prix na Četvrtom hrvatskom biennalu ilustracije.
Tonka Lujanac je grafička dizajnerica s diplomom Studija dizajna i 17 godina iskustva u najvećim hrvatskim reklamnim agencijama na mjestu art i kreativnog direktora. Trenutno radi kao samostalni umjetnik na relaciji Zagreb – Korčula, bavi se grafičkim dizajnom, a povremeno i ilustracijom. Dobitnica je mnogih domaćih i inozemnih nagrada kao što su European Design Award, New York Festivals, Pentaward Luxepack, Effie Croatia, Creativity, Golden Drum.
Vedran Klemens je nagrađivani nezavisni ilustrator i grafički dizajner koji iza sebe ima godine iskustva u radu s vodećim marketinškim agencijama. Rođen je u Sarajevu, a živi i radi u Zagrebu. Završio je Akademiju likovne umjetnosti kao i Studij dizajna u Zagrebu. Autor je redizajniranog lika Babe na etiketi boce Pelinkovca, ilustracija u jubilarnom izdanju “Priča iz davnine”, ilustrirao je i nekoliko godišnjih izvješća za Adris i omote jubilarnog izdanja švicarske čokolade Favarger…Stalni je suradnik izdavačke kuće Fraktura i stoji iza mnogo atraktivnih ilustracija za knjige.
Vendi Vernić rođena je 1991. u Zagrebu. Studij grafike na Akademiji likovnih umjetnosti upisuje 2010. Jedan semestar provodi studirajući na Accademia di Belle Arti di Venezia u sklopu Erasmus programa. Diplomski studij završava 2015. u klasi prof. Svjetlana Junakovića, diplomiravši s pohvalom Magna cum Laude. Dosad je imala jednu samostalnu izložbu, te je sudjelovala na više grupnih izložbi i radionica u Hrvatskoj i inozemstvu. Dobitnica je nekoliko nagrada i pohvala za rad.