Dekodiranje je termin koji autor Ivan Milas upotrebljava za opis procesa kroz koji prolazi pri izradi grafičkih prikaza moderne arhitekture.
Radi se mahom o vrlo kvalitetnim zgradama realiziranim u periodu od kraja pedesetih do početka sedamdesetih godina, a projektirali su ih neki od najznačajnijih aktera ondašnje arhitektonske scene.
Većina tih zgrada danas nije u izvornom stanju. One doživljavaju niz transformacija koje su s jedne strane posljedica starenja i/ili neadekvatnog održavanja, a s druge strane dolazi do promjena slijedom naknadnih intervencija od strane vlasnika. Kroz proces dekodiranja Milas nastoji iščitati i valorizirati izvorni arhitektonski koncept.
Kako bi to postigao koristi se povijesnom građom, odnosno tehničkim crtežima i fotografijama iz godina kada su zgrade nastale. Ako mu ti materijali nisu dostupni promatranjem in situ i analizom postojećeg stanja otkriva originalnu pojavnost pročelja eliminirajući djelove nastale kasnijim transformacijama.
Pažljivim odabirom elemenata koje ističe i njihovom djelomičnom redukcijom omogućava jasnije čitanje geometrijske kompozicije fasade. Materijali se naslućuju ili u potpunosti iščitavaju ali su apstrahirani upotrebom bijelih linija na pozadinama pastelnih boja. Takva delikatna i minuciozna grafika aludira na fragilnost ovih remek djela moderne arhitekture te suptilno ukazuje na njihovu osjetljivost i nemogućnost otpora ka kasnijoj devastaciji i zanemarivanju.
– Jelena Zanchi
O autoru
Ivan Milas diplomirao je dizajn u novim medijima pri Umjetničkoj akademiji sveučilišta u Splitu 2012. godine. Sudjeluje na raznim domaćim i internacionalnim izložbama još od studentskih dana, od kojih izdvajamo: ZGRAF, Magdalena, CroPak, Biennale Hrvatskog Dizajnerskog Društva, Young Creation Companionship Paris, Sudnji Dan, Hrvatsko Biennale ilustracije, Adria Art Annale. Nagrađen je posebnim priznanjem na izložbi Hrvatskog dizajna 0708 u studentskoj kategoriji. 2017. godine osniva multidisciplinarni dizajn kolektiv Beta&Co.