Na kreativnoj i edukativnoj radionici Morska pošta djeca će zakoračiti u čudesni svijet školjkaša – jedne od najbrojnijih i najraznolikijih skupina morskih organizama. U svijetu je poznato preko 9000 različitih vrsta školjkaša, a čak oko 250 njih živi u Jadranskom moru. Razlikuju se po obliku, veličini i boji, ali svi imaju jednu zajedničku značajku – važnu ulogu u morskom ekosustavu.
Kroz filtriranje morske vode i prehranu sitnim planktonskim organizmima, školjkaši pridonose protoku hrane i energije između organizama u morskom stupcu i na morskom dnu. Osim toga, imaju veliku gastronomsku vrijednost te su sastavni dio mediteranske kuhinje. Njihova ljepota i raznolikost inspirirali su umjetnike kroz povijest, a školjke su često bile pronađene u starim grobovima, bilo u obliku nakita ili cijelih ljuštura.
Polaznici i polaznice radionice Morska pošta će kroz interaktivno predavanje saznati zašto su školjkaši tako posebni i zanimljivi, te će imati priliku istražiti njihovu ulogu u prirodi i kulturi. U praktičnom dijelu radionice, polaznici će se upoznati s elementima dizajniranja poštanskih marki, a potom će imati priliku osmisliti i kreirati vlastite poštanske marke inspirirane školjkašima. Na taj će način spojiti stečena znanja o školjkašima s vlastitom kreativnošću, izrađujući unikatne i maštovito dizajnirane radove.
Termin: subota, 28.09. od 10:00 do 12:00 sati
Mjesto: Malakološki muzej, Franjevački put 1, Makarska
Uzrast polaznika: osnovna škola (1.—8. razred)
Prijave i kontakt: martudruga@gmail.com
Rok za prijave: petak, 27.09.2024. do 17:00 sati
Voditeljice radionice: Daria Ezgeta Balić, Tina Divić & Eleonora Matijašević
Radionica je besplatna, a broj sudionika ograničen.
Dizajnerska početnica je program kreativnih radionica za djecu i mlade pod vodstvom profesionalnih dizajnera iz različitih područja djelovanja. Kroz teme koje dizajneri-mentori odabiru u suradnji s voditeljem programa, polaznici i polaznice se na način prikladan svom uzrastu upoznaju s osnovama dizajna, ne samo kao vizualne djelatnosti, već i kao alata za kreativno, konceptualno i kritičko promišljanje svakodnevice.
Više o voditeljicama radionice:
dr.sc. Daria Ezgeta Balić viša znanstvena suradnica Instituta za oceanografiju i ribarstvo čija istraživanja su fokusirana uglavnom na školjkaše. Trenutno je voditeljica HRZZ POPOYSTER projekta koji istražuje mogućnosti restauracije prirodnih populacije kamenica u Jadranu. Pored znanstvenog dijela svog posla veliku pažnju posvećuje popularizaciji znanosti, posebice znanosti o moru, među djecom i mladeži. Uključena je u provedbu velikog broja projekata i aktivnosti koje se bave promocijom znanosti te je i voditeljica nekoliko znanstvenih projekata.
Tina Divić profesorica likovne kulture i umjetnosti, vizualna umjetnica. Članica je Hrvatskog društva interdisciplinarnih umjetnika (HUIU), članica Savjetovališta Lanterna, udruge Foton, te udruge u kulturi mART, ujedno i njena suosnivačica. Nakon desetogodišnje karijere u prosvjeti, srednja Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju, Split (GOGSS), posvećuje se samostalnom radu. Vlasnica je obrta za art edukaciju, grafički dizajn i umjetnost te radi u svom Rintintina ateljeu u Makarskoj gdje uz umjetnički rad sa djecom, mladima i odraslima organizira MIKRO izložbe autorica iz različitih sfera umjetnosti. Dizajnira i ručno izrađuje originalni nakit od metala i drugih prirodnih materijala. Bavi se slikarstvom i izradom umjetničkih suvenira. Dugogodišnja je voditeljica radionica art terapije u sklopu različitih programa u suradnji sa Hrvatskim zavodom za socijalni rad, Ministarstva zdravstva, Ministarstva rada, obitelji i socijalne politike te Grada Makarske. Rado sudjeluje na skupnim i postavlja samostalne izložbe. Područje interesa su joj kultura, edukacija, aktivizam i mentalno zdravlje.
Eleonora Matijašević magistrica je dizajna vizualnih komunikacija. Članica je Hrvatskog dizajnerskog društva (HDD), Hrvatske udruge likovnih umjetnika (HULU), te Studentske udruge dizajna vizualnih komunikacija (DVK) ujedno i njena suosnivačica. Značajan uspjeh postigla je već za vrijeme studija, sudjelujući na raznim izložbama i projektima. Upravo zbog svoje aktivnosti i brojnih provedenih projekata dobitnica je rektorove nagrade i dviju dekanovih nagrada za izvanredne rezultate postignute tijekom studija. Vlasnica je obrta za dizajn vizualnih komunikacija u kojem surađuje s raznim ustanovama, organizacijama, firmama, obrtnicima, udrugama i start-upovima. Dugogodišnja je voditeljica i koordinatorica programa Dizajnerske početnice koja se odvija u Splitu. Područje interesa su joj edukacija mladih u vizualnoj kulturi, branding i UI/UX dizajn. Osim dizajna vodi vlastito obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo koje se bavi izradom eteričnih ulja, što je ujedno i njena druga ljubav.