Izložbu smo zajedno koncipirali Gamulin i ja, slijedom niza dugih razgovora ne samo o njegovom radu, nego i općenito o dizajnu danas, o nekim netipičnim i neortodoksnim metodama koje dizajneri ponekad koriste kako bi došli do određenog rješenja, naročito onda kada posežu za instrumentima, znanjima i idejama za koje se na prvi pogled može činiti da izlaze iz okvira dizajnerskog spektra, odnosno dizajnerskih kompetencija. Tako smo putem eliminirali niz Gamulinovih radova koji možda jesu važni, ali je riječ o relativno konvencionalnim rješenjima, te smo se koncentrirali na one radove koji su imali snažnu intelektualnu dimenziju, koji nastaju u dijalogu i sinergiji s drugim autorima (arhitektima, kustosima, umjetnicima, pa i drugim dizajnerima), za koje je bilo potrebno kreirati neke nove (tehnološke, softverske i druge) alate i slično. Željeli smo, zapravo, pokazati kako iza grafičkog dizajna uvijek stoji puno složeniji proces od sjedenja za računalom i “guranja slika i teksta naokolo mišem”, odnosno da taj proces uključuje i temeljito istraživanje, razmišljanje izvan etabliranih tipologija, interdisciplinarne metode, interakciju i dijalog s različitim akterima i mnoge druge stvari. Ovakav koncept izložbe zahtijevao je i drukčiji, eksperimentalni pristup postavu — nastojali smo stvoriti jukstapozicije koje će maksimalno naglasiti neke bitne karakteristike određenih projekata pa nismo izlagali samo radove u njihovom “gotovom” obliku, nego i uzorke određenih materijala, boja, dokumentarne fotografije iz procesa rada, vizualne reference korištene u nekim radovima, video projekcije, audio zapise, rekreacije elemenata kompleksnijih projekata i slično. I za ovu izložbu su, osim predgovora kao središnjeg teksta, pisani i tekstovi o svim pojedinačnim radovima. U knjigu smo, opet, uključili i jedno i drugo.
[Iz uvodnog teksta O dizajnerima kao pripovjedačima, o izložbama kao pripovijestima]
HDD galerija
10.11. – 8.12.2017.
Multimedijalni kulturni centar, Split
14. – 30.12.2017.
Kustos izložbe: Marko Golub
Autori koncepcije izložbe i izložbenog postava: Marko Golub • Damir Gamulin
Grafički dizajn: Damir Gamulin
Tekstovi: Marko Golub
Suradnica: Monika Džakić
Zahvale: Damiru Žižiću • Mariju Furčiću • Zlatku Brkiću • Igoru Presečanu • Antunu Sevšeku • Nives Sertić • Ani Šverko • Miodragu Gladoviću • Karlu Jelačiću
Organizacija izložbe u Splitu: HDD i Platforma 9,81 u suradnji s Multimedijalnim kulturnim centrom. Organizacijski tim: Miranda Veljačić • Marko Golub. Plakat: Oleg Šuran
Dizajnerske taktike Damira Gamulina
Marko Golub
Iz radova Damira Gamulina koje smo odabrali za ovu izložbu prepoznaje se, prije svega, ideja kako posao dizajnera nije samo ispunjavanje zadatka na osnovu predviđenih parametara, ili dovršavanje nečeg što je netko drugi već započeo kao urednik, organizator, kustos, investitor ili arhitekt. Naprotiv, ovi radovi uvjerljivo svjedoče o tome kako dizajner samosvjesno iščitava temu, iznova je artikulira na visoko konceptualan, racionalan i informiran način te je interpretira koristeći sva sredstva i instrumente koji su mu na raspolaganju, uključujući i one koji možda još ne postoje, ali projekt zavređuje da se zbog njega razviju. Damir Gamulin počinje dizajnirati tako što pokušava razumjeti, ući u tajne filma, likovne umjetnosti, arhitekture, glazbe, suvremenih tehnologija, suvremenih teorija, programiranja, i prevesti to što je tamo pronašao vlastitim jezikom u drugi medij, vjerojatno dijelom i zato što vjeruje da, unatoč svim razlikama i nužnosti uspostavljanja jasnih načelnih distinkcija, sva ta područja djelovanja na spoznajnoj razini negdje duboko traže odgovore na slična pitanja. Za njega svaki zadatak zavređuje maksimum pažnje, bez obzira je li riječ o nekom niskotiražnom izdanju nastalom u kontekstu izvainstitucionalne kulturne scene, ili o novom raskošnom turističkom smještajnom objektu negdje na Jadranu.
Na hrvatskoj dizajnerskoj sceni ima i drugih dizajnera koji svojim projektima pristupaju izrazito konceptualno i interpretatorski, pri čemu se kao jedan od najboljih primjera možda može navesti studio Bilić_Müller (čija se izložba održana prije točno dvije godine u istom ovom prostoru, znakovito, zvala Interpretacije). Međutim, dizajn Dore Bilić i Tine Müller rezultira prije svega poetskim objektima koji portretiraju i na neki način savršeno utjelovljuju autorske jezike onih za koje su dizajnirani. Gamulinov slučaj je bitno drugačiji utoliko što se on konstantno pokušava usredotočiti na sustav unutar kojeg partikularne teme imaju dakako svoje uloge, što je svojevrsno nasljeđe visokomodernističkog pristupa koji je na dnevni red u domaćoj sredini prije skoro dva desetljeća vratila grupa Numen/ForUse. Druga stvar koju Gamulin dijeli sa svojom generacijom (autora koji su stupili na scenu krajem 90-ih ili početkom 2000-ih) je činjenica profesionalnog odrastanja s tzv. nezavisnom kulturnom scenom koja se pokazala kao izrazito propulzivan teren upravo za mlade dizajnere.
Maroje Mrduljaš je o toj temi, zajedno s Deom Vidović kao suautoricom i urednicom, napisao cijelu sjajnu knjigu (Dizajn i nezavisna kultura, izd. UPI2M Books, 2010.) o tome kako su polet, entuzijazam, angažiranost i sklonost eksperimentu koji su buknuli zahvaljujući nezavisnoj civilnoj i kulturnoj sceni, itekako ponijeli i same dizajnere te stvorili sinergično okruženje u kojima su i oni, na mnoge načine, djelovali integralno s njom, često ravnopravno participirajući u cijelom tom fenomenu. Gamulin je objeručke prigrlio taj kontekst i uspio ga istražiti i više nego mnogi drugi, zahvaljujući očiglednoj znatiželji prema svemu novom i inovativnom te talentu za suradnju i kreativni dijalog s drugim autorima. Zanimljivo je da je sličnu poziciju uspio izboriti i u kontekstu rada s institucijama, a u posljednjem desetljeću i u velikim projektima prostorne tematike u kojima surađuje s arhitektonskim studijima te drugim dizajnerima, a iza kojih stoje ozbiljni, veći ili manji, privatni investitori.
Radovi predstavljeni na ovoj izložbi ilustriraju nekoliko karakterističnih strategija i postupaka koje Damir Gamulin razvija u svom radu. Od ranih 2000-ih, primjerice, upotrebljava softverske algoritme koji u kreativni proces ugrađuju element programiranog slučaja (vizualni identitet manifestacije Critical Upgrade, 2002.), ili nasuprot tome služe racionalnoj organizaciji i vizualizaciji složenih mreža odnosa (44. Zagrebački salon arhitekture, 2009.; knjiga The Berlage Affair Vedrana Mimice, 2017.). Projekti poput vizualnih identiteta 29. salona mladih: Salona revolucije (2008.) i Animafesta (suautorstvo s Tinom Ivezić, 2009.) sadrže participativnu i performativnu komponentu, odnosno oslanjaju se na učešće drugih. Plakat za predstavu Dan umorstava u priči o Hamletu po dramskom tekstu Bernard-Marie Koltèsa (režija Ivica Buljan, 2005.) rezultat je istraživanja kreativnog postupka primijenjenog u dramskom tekstu i njegove reinterpretacije sredstvima dizajna, dok s druge strane, dizajn knjige Moderna vremena Jacquesa Rancièrea (izd. Multimedijalni institut, 2017.) evocira iskustvo susreta s filmskim ekranom. Suradnje s umjetnicima Davidom Maljkovićem (knjiga umjetnika Place with Limited Premeditation, 2005.) i Nicole Hewitt (knjiga In Time, 2008.) rezultiraju artefaktima koji čitatelje autorefleksivno upućuju na proces svog nastanka, a plakati festivala dokumentarnog filma ZagrebDox (2006.) skreću pažnju na stvarni urbani život koji se odvija u njihovoj pozadini.
Projekti prostorne tematike, vizualni identiteti, prostorna grafika i signalizacija hotela i hostela poput splitskog Goli+-Bosi (sa Studiom UP, 2010.), zadarskog Foruma (isto, 2014.) rovinjskog Amarina (isto, 2016.), Gradske knjižnice Labin (s Ivanom Žalac, Margitom Grubiša i Igorom Presečanom, 2013.), Memorijalne zbirke Lipa pamti (s Antunom Sevšekom, 2016.) i mrtvačnice u Resniku (s Igorom Presečanom, 2013.) pokazuju kako dizajn i arhitektura mogu funkcionirati kao integralna cjelina a da se ne doimaju rigidnim, kako osnovni, krajnje reduciran početni grafički i koloristički vokabular može proizvesti dinamične i iznimno stimulativne ambijente, ili kako označavanje može u isto vrijeme biti pripovijedanje, a signalizacija igra.
Unatoč ambivalentnom naslovu koji smo dali ovoj izložbi, Dizajnom, izvan dizajna, ne mislim da je išta što Gamba radi zaista izvan. Naprotiv, upravo ta širina razumijevanja, to traženje odgovora na mjestima izvan grida i izvan ekrana, taj krajnje refleksivan pristup stvarima, najbolje pomaže razumjeti što dizajn danas jest. U tom smislu sve ovo bi, barem načelno, trebalo vrijediti za svakog dizajnerskog profesionalca, no Damir Gamulin to si je postavio kao središnju profesionalnu i životnu ambiciju — neprestano se educirati, iznalaziti nove instrumente, nove metode i procedure u dizajnu koje odgovaraju na zahtjeve konteksta, učiti iz svog neposrednog okruženja i iz drugih disciplina te maksimalno sva svoja saznanja investirati u dizajn. Ponekad to znači prekršiti konvencije i nepisana pravila, ignorirati primjere dobre prakse ne bi li se uspostavili primjeri neke bolje ili drugačije prakse, ponekad čak znači odustati od autorske kontrole i prepustiti je sugovorniku, bio taj sugovornik čovjek ili stroj, ali uvijek znači uroniti u kontekst, uperiti svjetlo na okruženje koje daje karakter određenom sadržaju, učiniti vidljivima ili reinterpretirati skrivene strukture koje mu daju oblik ili značenje. Razumijevajući dizajn kao suštinski interdisciplinarnu praksu, Gamulin je kroz svoje projekte pokušava maksimalno otvoriti prožimanju s drugim disciplinama. S druge strane, čini se da neprestano ima i potrebu vraćati se na njena počela i konzultirati njenu elementarnu razinu da se ne bi pogubio u konceptualnim ćorsokacima, pa se tako, primjerice, često vraća tipografiji i slovni znak uspostavlja kao glavnu gradbenu česticu koja projektima daje mjeru, dizajneru racionalan oslonac, a korisnicima orijentir.
Generativni dizajn
Multimedijalni institut 2002. godine organizira manifestaciju Critical Upgrade — Tjedan kulture novih medija, u sklopu koje je realizirano nekoliko tematskih izložbi te niz popratnih predavanja, javnih rasprava i drugih događanja, uključujući i izložbeni nastup Briana Enoa. Jedna od glavnih tema same manifestacije bila je tzv. generativna umjetnost, umjetnost koju prema unaprijed predviđenim okolnostima, ali s nimalo predvidljivim ishodom, kreira sama tehnologija, neovisno o svome tvorcu. Dizajn vizualnog identiteta i njegova aplikacija na sve promotivne materijale Critical Upgradea proizašli su iz ideje (oblikovane u suradnji s kustosom izložbe Željkom Blaćeom) da se i sam proces dizajniranja inovira na temelju načela generativne umjetnosti, odnosno da se generativni princip dosljedno implementira u dizajn, produkciju i distribuciju vizualnih materijala.
Također, ovaj projekt prvi je u nizu projekata u kojima Gamulin osmišljava set parametara, pravila i ograničenja (koje u ovom slučaju programer Nenad Jalšovec pretače u programski kôd) koji mu kasnije služi u razradi svih materijala, iako to često nije vidljivo niti sasvim jasno bez poznavanja konteksta. Konkretno, programiranje je korišteno u dvije faze projekta — prvo kao standalone aplikacija jednostavnog sučelja koja kreira generativnu grafiku, a zatim i kao svojevrsni hack jednog od prvih strojeva za digitalni tisak u nas, koji omogućava da se vizuali iz databaze rekreiraju i spajaju sa statičnim (obaveznim) sadržajem neposredno prije nego što će izaći iz pisača. U prvoj fazi dizajner ima djelomičnu kontrolu nad sadržajem, u drugoj je ona posve van njegovih ruku. Apstraktni vizualni kôd tih vizuala u nekim je parametrima unaprijed definiran, a u drugima je prepušten slučaju i nije ga moguće kontrolirati. Stupanj kontrole postojao je, dakako, u dijelu koji je omogućavao da se jednom otisnuti plakati mogu modularno, element po element, postavljati, bez determinirane hijerarhije i redoslijeda, svaki put stvarajući drugu kompoziciju i prilagođavajući se drugačijem prostoru.
Algoritmi i elementarne čestice
Dizajn vizualnog identiteta i postava za 44. zagrebački salon arhitekture (2009.) programiran je prema unaprijed definiranim pravilima i ograničenjima, odnosno baziran je na matrici razrađenoj uz pomoć za tu svrhu posebno kreiranog programskog kôda. Čini se kako Damir Gamulin općenito voli raditi u okruženju u kojem nisu svi elementi projekta pod njegovom punom kontrolom, što je očigledno i kod suradničkih projekata u sinergiji s drugim autorima, arhitektima i dizajnerima, ali naravno još više u projektima u kojima dio dizajnerskih odluka zapravo donosi softver. Također, vizualni identitet i dizajn postava 44. zagrebačkog salona (postav je realiziran u suradnji s arhitektom Igorom Presečanom) karakterističan je i po tome što je u cijelosti izgrađen iz jednog elementarnog grafičkog znaka koji se umnožava, rotira i povezuje u nove, veće cjeline od kojih se svaka od njih u konačnici opet može svesti na taj jedan, početni znak. Taj je sustav primijenjen kako u promotivnim tiskanim materijalima, tako i u prostoru postava i svim njegovim elementima te se najpreciznije može opisati kao mreža koja, u različitim stupnjevima gustoće, sadrži od dva do beskonačno mnogo multipliciranih identičnih geometrijskih formi. Sama ta forma, znak, apstrahirana je iz numeričkog znaka 44, što je redni broj Salona koji se održao te godine i nema nekog posebnog značenja osim ishodišta u osnovnoj distinktivnoj oznaci manifestacije. I u drugim Gamulinovim projektima upravo tipografski slovni ili numerički znak ima funkciju osnovne, nedjeljive elementarne čestice čitavog projekta, takav je slučaj i s Hostelom Forum u Zadru, Hostelom Goli+-Bosi, klupskim prostorom Minus3 u Splitu te u manjoj mjeri kod Gradske knjižnice Labin, gdje je cijeli prostor obilježen rekonstruiranjem i stapanjem različitih povijesnih slojeva nađene tipografije. Kao što kod Galerije Miroslav Kraljević identitet u digitalnoj i tiskanoj sferi funkcioniraju integralno, tako i u slučaju 44. zagrebačkog salona arhitekture isti sistem funkcionira integralno i u dvodimenzionalnoj (tisak i web) i u trodimenzionalnoj domeni (postav izložbe). Postav izložbe ignorira nađeni prostor u kojem se ona odvija, osim naravno njegovog volumena. Cijeli sadržaj izložbe prezentiran je uz pomoć posebno dizajniranih trodimenzionalnih modula, ponovno izvedenih iz spomenute elementarne čestice. Tu je u igri opet ideja mreže, jer idealno — kada se svi moduli spoje u jednu formu, oni u tlocrtu čine uvećanu verziju istog znaka. Osim standardnih elemenata označavanja, u postavu je primijenjen još jedan, ne tako uobičajen u dizajnu postava izložbi — zvuk, koji je omogućio da se teme izložbe grupiraju suptilno i ambijentalno, a ne taksativno. Zvukovi, čiji se izvor nalazi skriven u samim postamentima imaju različitu gustoću i odjek ovisno u kojoj se cjelini unutar izložbe posjetitelj nalazi. Drugim riječima, u okruženju gdje su izloženi projekti interijera, osnovni zvučni uzorak reverberira na način da evocira komoran prostor, dok u većim, urbanističkim projektima sugerira da se nalazimo u otvorenom urbanom prostoru.
Diskurs je prostor
Galerija Miroslav Kraljević, jedan od najpropulzivnijih izložbenih prostora za suvremenu umjetnost, 2006. godine dobiva integralan redizajn vizualnog identiteta, što je koincidiralo s promjenom programske koncepcije same galerije nakon što su njeno vođenje preuzele kustosice Antonija Majača i Ivana Bago. Prijašnji voditelj, Branko Franceschi, galeriju je praktički stavio na kartu i afirmirao je kao, između ostalog, platformu za neke od najinovativnijih umjetničkih praksi (galerija je kasnih 90-ih bila prva u Hrvatskoj koja je producirala internet radove te jedna od prvih s rezidencijalnim programom za umjetnike). Majača i Bago nastavljaju na tom tragu, ali stvarna novost u njihovom vođenju G-MK bila je u stavljanju daleko većeg naglaska na tzv. diskurzivne prakse u umjetnosti, istraživačke radove, radove u kontekstu, projekte u zajednici te brojne javne diskusije i predavanja. Gamulinov redizajn, koji je obuhvatio sve od dizajna publikacija/ kataloga izložbi do web sjedišta galerije, jasno reflektira tu promjenu fokusa. U prijašnjim katalozima dominirala je slika, dok od 2006. ona gotovo da izostaje i prepušta mjesto tekstu kao glavnoj vizualnoj reprezentaciji sadržaja u svim domenama. Namjerno je odabran monospace font koji je zbog svoje statičnosti najpogodniji za geometrijsko, vizualno komponiranje teksta, kako na webu gdje koketira s estetikom ASCII arta (dakako u suzdržanom obliku), tako i u tiskanoj formi. Što se tiče digitalnog konteksta, reakcija na zasićenje vizualno atraktivnim, interaktivnim i razigranim web sadržajima dotad se već masovno manifestirala upravo otklonima od dizajnerskog i programerskog pretjerivanja. Čisti ASCII monospace tretman imao je i pragmatične razloge — web G-MK zbog svoje je ogoljene funkcionalnosti dobro podnio brzo zastarijevanje tehnoloških platformi (koje su itekako osjetili, primjerice, svi flash sajtovi i većina trendovski preambicionznih sustava, prekompleksnih za održavanje). Istodobno, nadživio je i važne, ali često estetski nezgrapne iskaze tzv. “dizajna bez dizajna”. Estetika samog weba vrlo prirodno i dosljedno je primijenjena i u tiskanim materijalima u kojima je također dominirala monospace tipografija, a i sama obrada zrcalila je njegovu jednostavnost — riječ je o klamanim uvezima s koricama od prozirne folije. Za brošure je korišten izuzetno fragilan 60-gramski papir, dok sama plastična folija iz koje je izrađen ovitak nosi neku daleku poveznicu s činjenicom da galerija djeluje u okviru naftne kompanije. Brošure G-MK iz tog vremena doimale su se manje kao izložbeni katalozi, a više kao mali tekstualni manifesti namijenjeni diseminaciji među zainteresiranom publikom.
Zatečeni revolucionari
Antonija Majača i Ivana Bago, isti kustoski tandem koji je tada vodio i Galeriju Miroslav Kraljević, 2008. godine, simbolično baš na godišnjicu 1968., organiziraju vjerojatno posljednji Salon mladih koji je imao ambiciju i potencijal da nadiđe okvire tradicionalne revijalne izložbe i pokuša barem razmotriti neke moguće alternative. Ideja ovog salona oksimoronskog naziva Salon revolucije bila je, naime, razmotriti je li danas moguće uopće ponuditi uvjerljivu alternativu postojećem ekonomskom i društvenom poretku, je li to moguće učiniti putem umjetnosti i može li polazišna pozicija za nešto takvo uopće biti jedna takva zastarjela institucija kao što je Salon. Kustosice su bile svjesne kontradiktornosti svog zahtjeva, a istu tu kontradiktornost utjelovio je i vizualni identitet Salona revolucije koji su zajednički dizajnirali Damir Gamulin i Tina Ivezić. Svi plakati i promotivni materijali bili su bazirani na fotografijama produciranim prilikom kontroliranih fotografskih sesija u neposrednoj okolici Doma hrvatskih umjetnika gdje se Salon i održavao. Za modele su birani statisti, ali i pojedinci koji su bili involvirani u organizaciju Salona, a fotograf Marko Ercegović portretirao ih je kako nose lentu, zapravo dvije različite lente, koje su ujedno sadržavale i glavni tekstualni, odnosno informacijski element plakata/promotivnog materijala. Boje tih lenti nose jasnu, ali kontradiktornu simboliku. Plava lenta simbol je konzervativnih pokreta i u tom smislu točno pozicionira kontekst u kojem se izložba odvija. Crvena boja lente ima eksplicitnu revolucionarnu simboliku koja potječe još iz vremena Francuske revolucije, zatim i revolucija iz 1848. te se danas načelno poistovjećuje s lijevim političkim pozicijama. Natpisi 29. salon mladih i Salon revolucije naizmjenično se pojavljuju na lentama. Kontradiktornost je podcrtana i u samim portretima — sudionici ove fotografsko-dizajnerske akcije nose odjevni element koji se obično povezuje s državnicima, sportašima i sudionicama izbora ljepote. Ideja revolucije ne sjeda prirodno ni u jedan od navedenih konteksta, a očito se nije uvjerljivo primila ni na same modele, čiju nesigurnost, nelagodu, nespremnost, kao spontani odgovor na ulogu u koju su stavljeni, fotografije nisu mogle sakriti.
Strategija skretanja pažnje
Dok je za Salon revolucije odgovornost za revoluciju prenesena na portretirane pojedince, u slučaju filmskog festivala ZagrebDox 2006. godine, ideja dokumentarizma primijenjena je izravno, bez interpretacije, na urbani kontekst u kojem se festival odvijao. No stvar je još malo kompliciranija od toga. Naime, plakati i promotivni materijali su i ovog puta bazirani na fotografijama na terenu, ali karakterističan setting zapravo je posuđen iz načina na koji dizajneri inače često dokumentiraju otisnute plakate — držeći ih u rukama okrenute prema kameri, tako da s rubova fotografija prodire malo konteksta koji ukazuju prije svega da je plakat stvarno otisnut, daju određenu ideju gledatelju o njegovoj veličini u odnosu na osobu koja ga drži i portretiraju ih u stvarnom, “plenerističkom” okruženju. Ovim postupkom Gamulin zapravo opet čini ono što najviše voli — odgovara na jedan medijski postupak referentnim postupkom u vlastitom, dizajnerskom mediju. Minimalna intervencija je samo u tome što je u slučaju plakata za ZagrebDox u kadar fotografije pušteno daleko više te pozadine, konteksta u kojem je plakat portretiran. Sami plakati su svedeni na oblikovni minimum, sva njihova grafika sadržana je u tipografiji koja imenuje festival, daje informaciju o njegovom trajanju i adresu službenog web sjedišta. Taj minimalizam kontrastriran je kontekstom — urbanom vrevom zagrebačke glavne tržnice, tramvajskih stajališta i eskalatora robnih kuća, gradom koji živi. Kampanja ZagrebDoxa je osim tiskanih materijala sadržavala i kratke videošpice, a u jednom od promotivnih filmova autentično je zabilježen i sam proces realizacije, odnosno dokumentiranja plakata. Video je izveden u jednom kadru koji je, zbog činjenice da je sniman na ulici gdje se paralelno događa slojevita i nepredvidljiva koreografija pješaka, prolaznika i vozila, snimljen nakon puno pokušaja.
Zakrivljeno vrijeme
U suradnji s Tinom Ivezić, Gamulin 2009. dizajnira vizualni identitet Animafesta, jedne od najstarijih i najuglednijih manifestacija posvećenih animiranom filmu, koja uz to ima i izravnu vezu s historijski izuzetno važnom tradicijom tzv. Zagrebačke škole crtanog filma. Dizajn Gamulina i Ivezić za Animafest te godine izravan je dijalog s poviješću same manifestacije, realiziran participativnom metodom koja je tom istom dijalogu dala mnoštvo glasova. Istovremeno, ovaj projekt predstavlja i svojevrsni pokušaj retroaktivnog uvođenja reda u vizualni vokabular Animafesta, ili barem ono što su od njega vidjeli kao najprepoznatljivije, vrijedno da zauzme istaknutije mjesto u kolektivnom sjećanju. Naime, Animafest je tijekom godina uglavnom reprezentiran plakatima i vizualima naglašeno autorskog, umjetničkog, odnosno ilustratorskog i crtačkog karaktera koji su bili kvalitetni, ali nisu bili, u nedostatku bolje riječi — sistemski dosljedni. Naprotiv, oslanjali su se na individualne likovne jezike autora koji su ih proizveli. Dok dizajnerska težnja podređivanju takvih raspršenih identiteta racionalnom i logičnim sustavu ponekad zna rezultirati i devastacijom, a sam se taj čin često čita kao egoističan te obično, kao sustav, na kraju ostaje kratkog daha, Gamulin i Ivezić svoju intervenciju u nasljeđe Animafesta grade inteligentno — uzimajući iz povijesti i predajući tu povijest novim generacijama, ne nužno likovno educiranih autora. Naime, kao najreprezentativniji uzorak iz postojećeg nasljeđa Animafesta odabrali su elemente vizualnog identiteta koji je još 1972. za potrebe prvog izdanja festivala, postavio kultni filmski redatelj, animator i grafički dizajner Borivoj Dovniković Bordo. Pronađene elemente sveli su na njihovu temeljnu grafičku osnovu, a zatim tu osnovu predali polaznicima Animafestove radionice, vrlo heterogenoj grupi ljudi koju su činili i učenici i studenti i profesionalni i amaterski crtači, filozofi, kulturni radnici, ali i slučajni prolaznici. Neki od najzanimljivijih rezultata tih radionica našli su se u konačnici u promotivnim materijalima Animafesta. Bez obzira što dolaze iz ruku vrlo različitih autora, različite educiranosti i zaleđa, rezultat je neobično koherentan, koliko god je heterogen. Uloga samih dizajnera, Tine Ivezić i Damira Gamulina, bila je moderatorska, na neki način kustoska i urednička. Osim toga, u ovom pristupu također ima nešto od programiranosti i “generativnosti” ranije spomenutih primjera — i ovdje je riječ o projektiranju putem uspostavljenih parametara/ pravila, samo što se ne radi o računalnim programima, nego o uključivanju drugih u kontrolirani kreativni proces, s neizvjesnim ali u konačnici izvanrednim rezultatom.
Whodunnit?
Proces dizajniranja, posebno u izrazito sistematičnom smislu kako to često radi Gamulin, može ujedno biti i proces učenja iz drugih disciplina, odnosno svojevrsni dizajnerski reenactment procedura korištenih u drugom mediju, ne samo u svrhu proširenja “vokabulara” vlastitog autorskog pristupa, nego i u svrhu dosljedne interpretacije onih tema koje su za sadržaj za koji se dizajnira — strukturalno ključne za njegovo razumijevanje, čak i onda kada nisu očite na prvi pogled. Predstava Dan umorstava u priči o Hamletu Bernard-Marie Koltèsa (u režiji Ivice Buljana) smiona je dramatizacija Shakespearove tragedije koja je amblematska za sam pojam kazališta. (Pred)znanje o bezbroj puta uprizorenoj i adaptiranoj Hamletovoj priči je nešto što se u potpunosti podrazumijeva, s čim i sam Koltès računa pa je vlastitu verziju Hamleta tako i sveo samo na one aspekte koji su mu bitni, a oni su pak sasvim eksplicitno navedeni u naslovu drame. Dublji uvid u metodu koju je Koltès koristio u pisanju/konstruiranju svog dramskog teksta, međutim, sam je dizajner stekao surađujući s dramaturgom i prevoditeljem koji je radio na predstavi, Zlatkom Wurzbergom. Wurzberg je, naime, uočio određena stilska nesuglasja u francuskom izvorniku, koja su ukazivala na prisutnost barem dvoje autora, a rješenje misterija krilo se u činjenici da je Koltès u vlastiti tekst inkorporirao čitave dijelove jednog od postojećih francuskih prijevoda Shakespearovog Hamleta. Ovaj mali detektivski posao odrađen u pripremi same predstave pokazao se ključnim i za dizajn njenih plakata. Isto što je rečeno za samu dramatizaciju, vrijedi i za dizajn. Vjerojatno nema kazališne predstave za koju je dizajnirano toliko plakata koliko ih je dizajnirano za Hamleta i najbolji plakati Hamleta vjerojatno su već davno napravljeni i provučeni kroz stotine autorskih jezika i interpretacija. Stoga Gamulin, kao i Koltès, također pretpostavlja isto — da publika već predobro poznaje kontekst i ima unaprijed određene ideje o tome što Hamletovu priču najbolje vizualno reprezentira. Njegovo rješenje zapravo je spretna kombinacija s jedne strane repliciranja Koltèsovih vlastitih autorskih metoda u dizajnu, a s druge je svojevrsna dizajnom uprizorena detektivska procedura “traženja krivca” (što u ovakvoj interpretaciji zvuči pomalo ironično, s obzirom na to da je Koltèsova drama zapravo Hamlet sveden na slijed ubojstava). Polazeći od objašnjenja koje mu je dao prevoditelj, nalazi plakat jedne francuske predstave Hamleta iz kasnih osamdesetih koja se temeljila na istom prijevodu koji je Koltèsu služio kao orijentir i “sirovi materijal” (prijevod uvijek čini bitan dio anatomije scenske dramatizacije i nerijetko se informacija o autoru nalazi i na plakatima). Gamulin preuzima taj plakat, minimalno ga rekomponira i kolažira njegov informacijski sadržaj (i to analogno, manualno, upućujući kako i jest riječ o kolažu) te novim tipografskim slojem dodaje informaciju koja ukazuje na ime predstave te Koltèsovo i Buljanovo (kao redatelja) autorstvo. Iako je riječ o potpuno različitim kontekstima, ovaj plakat zapravo je najsrodniji s nekoliko godina ranijim radom na vizualnom identitetu Critical Upgradea. Oba vrlo slikovito prikazuju Damira Gamulina kao zainteresiranog dizajnera, autora koji strastveno želi biti involviran u ono što vidi u drugim medijima i drugim sistemima od samog dizajna, a zatim želi i to uzbuđenje rekreirati na vlastitom terenu, vlastitim sredstvima koja su mu dostupna kao grafičkom dizajneru.
Knjiga kao filmsko platno
Od 2012. do 2017. Gamba (naslijedivši taj angažman od Dejana Dragosavca) dizajnira seriju knjiga iz biblioteke Vizualni kolegij Multimedijalnog instituta, većinom zbirki tekstova različitih filozofa i teoretičara manjeg opsega i džepnog formata u kojima je, barem naizgled, jedino izražajno sredstvo tipografija. Stranice unutar knjižnog bloka oblikovane su neekspresivno, najčešće bez ilustracija, sa svom pažnjom upućenom na čitljivost teksta i skladnim odnosima unutar formata knjige. Pritom Gamulin knjigu doista i gradi interpretirajući je prije svega kao materijalni predmet namijenjen interakciji, ali ta njegova interpretacija je suptilna te će je intuitivno prepoznati svaki pažljiviji čitatelj. Eksplicitno je prisutna u knjizi Modern Times Jacquesa Rancierea, čiji naslov evocira filmski kontekst (riječ je o referenci na istoimeni film Charlesa Chaplina iz 1936.), dok se sama knjiga — s tamnim koricama i bijelom unutrašnjošću — pred čitateljem otvara kao što se u mraku pali filmska projekcija. Isti odnos svjetla i tame istaknut je i na koricama, gdje se naslov pojavljuje u srebrnoj boji, dok je ime autora otisnuto slijepim tiskom. “Srebrni ekran” je inače poznati metonim za filmsku industriju, zbog korištenja tzv. srebrnih ekrana u njenim ranim danima. Vraćajući se i na koncept izdavačkog programa mi2, Gamulinov dizajn za ovu biblioteku i sam je svojevrsni “vizualni kolegij”.
Knjiga kao shema
U dizajnerskom tretmanu doktorskog rada, a zatim i dizajnu knjige Nicole Hewitt In Time, inače neodvojivih od istoimenog filmskog projekta iste autorice, Gamulin ima aktivnog autorskog sugovornika koji razmišlja na sličan način, barem u kontekstu prevođenja određenih sadržaja, metoda i procedura iz jednog medija u drugi i natrag. Čak i bez detaljnijeg čitanja knjige ili gledanja filma, neke stvari koje ju definiraju jasne su na prvi pogled — primjerice snažno izražen autoreferencijalni pristup koji se najjasnije manifestira u prijelomu knjige, izboru i razlozima izbora određene tipografije, veličine i rezova slova ili tretmanu margina. Glavna oblikovna karakteristika same knjige je činjenica da se u njoj manifestiraju ideje izjednačavanja teorije i prakse, odnosno svojevrsnog poravnavanja praksi pisanja i filma. Stoga grafički tretman teksta u knjizi ima performativnu ulogu — signalizira čitatelju vrstu, funkciju, karakter, porijeklo ili perspektivu iz koje je tekst pisan te, uvjetno rečeno, jeziku daje govornu dimenziju. Ukidanje margina u konačnoj formi knjige dijelom je bilo i odgovor na standarde koji su se prvotno morali ispoštovati u formatu doktorskog rada. Također, otvaranje (unutarnja naslovnica) svakog poglavlja sadrži svojevrstan numerički izražen portret tog poglavlja u kojem su dane informacije poput ukupnog broja upotrijebljenih riječi u različitim fazama pisanja tog dijela teksta, što je također jasno označeno datumom i točnim vremenom u trenutku kalkulacije. Knjiga na taj način predstavlja sebe kao objekt koji posjeduje vremensku dimenziju, odnosno više takvih vremenskih dimenzija, pri čemu se ona istaknuta u otvaranjima odnosi na proces pisanja knjige. Riječ je o shemi, formuli koja sama generira svoj sadržaj koji je u isto vrijeme nepredvidljiv i otvoren, ali i strogo strukturiran jer je zacrtan jasnim parametrima. Otvaranja poglavlja u knjizi In Time zapravo neodoljivo podsjećaju na davni rad Schema (1966.– 1970.) američkog konceptualnog umjetnika Dana Grahama. Schema je zamišljena kao “programirana” poema koja se umeće na određene stranice umjetničkih magazina, časopisa i drugih publikacija i mijenja svoj sadržaj (stihove) tako što se oblikuje prema numeričkom očitanju članka uz koji je objavljena, primjerice: broju riječi određene vrste, broju razmaka, stupaca, veličini praznih polja u layoutu stranice, težini arka, debljini papira itd. Također, i In Time Nicole Hewitt, kao i Schema Dana Grahama, na prvi pogled imaju neku asketsku, ikonoklastičnu, antidizajnersku strukturu, ali su oba rada u svojoj konceptualnoj osnovi vjerojatno nešto najbliže mojoj predodžbi o tome kako izgledaju mokri snovi dizajnera i prelamača knjiga.
Kolaž kolaža…
Dok je u slučaju knjige In Time Nicole Hewitt dizajner ipak prvenstveno u ulozi nekog tko kanalizira autoričin koncept i pomaže ga artikulirati u mediju grafičkog dizajna i tiska, kod knjige Place with Limited Premeditation Davida Maljkovića (2004.), njegova je uloga ravnopravnija i uredno su obojica (i Maljković i Gamulin) navedeni kao njeni urednici. Knjiga/ doktorat In Time, kako smo ranije naveli, u određenoj je mjeri autoreferentna i doista eksplicitno ukazuje na vlastitu procesualnu i vremensku dimenziju, ali ipak je izgrađena iz onoga što se u tom procesu obično zove “rukopisom” i u uređivačkom smislu strukturirana manje ili više konvencionalno. S druge strane, Place with Limited Premeditation, koja nedvosmisleno pripada žanru tzv. “knjiga umjetnika”, nije imala unaprijed definiranu strukturu te je od samog početka građena kao svojevrsni kolaž, komponirana od fragmenata umjetnikovih skica, crteža, reprodukcija radova itd. Štoviše, finalnoj nakladi same knjige prethodilo je nekoliko maketa/modela/ prototipova čiju je prvu verziju manualno izradio sam Maljković kao skicu za dizajnera, a Gamulin mu se priključio u narednima. Kao i u prethodnom primjeru, i u ovom sadržaj naglašeno generira formu. Proces rada išao je od izravnog prenošenja početnog umjetnikovog prijedloga u prijelom do kritičke analize dobivenog — što unutar autorskog dvojca, što prikupljanjem komentara kolega i mentora koji su postajali integralni dio sljedeće inkarnacije makete. Nova maketa, s unešenim komentarima, nudila se na novi pogled i komentare kao put prema sljedećoj. Svaka nova maketa sadržavala je dijelove svake prijašnje, uključujući i komentare i opaske, a dijelove koji su odstranjeni jednostavno se prekrivalo ili pak nadopunjavalo izvornim materijalima visoke rezolucije (u slučajevima kada je preslika makete izgubila na tehničkoj kvaliteti više od željenog). Naime, istoimeni projekt je prvi u kojem je Maljković, između svega ostalog, tematizirao koncept “umjetničkog ateljea” kao fiktivnog konstrukta koji se organski saživljava s prostorima u kojima Maljković izlaže svoj rad i u kojem nerijetko predmeti i elementi tehničkog izložbenog postava čine integralan (često i vizualno dominantan) dio njegovih instalacija. “Konstrukcija” knjige prati sličnu takvu logiku, gdje Maljkovićevi radovi nisu prikazani u nekom pročišćenom, neutralnom okruženju, nego su lijepljeni i rekomponirani, i to više puta, kao da je riječ o izložbi koja se (neprekidno) postavlja i rastavlja pred čitateljevim očima.
… kolaža kolaža
Publikacija V_NV 2016 nastala je kao dokument projekta “tajnih” umjetničkih intervencija u jedan prostor u Lower East Sideu u New Yorku koji je bio u procesu adaptacije iz nekadašnje mrtvačnice u jedno od novih pomodnih okupljališta kreativne klase. Akciju su organizirali Bruno Pogačnik i Ivana Vukšić, pozvavši niz prijatelja i umjetnika da u prostoru (u kojem su se navodno još uvijek mogli naći i posmrtni ostaci nepoznatih osoba) realiziraju intervencije koje nakon završetka adaptacije više nitko neće imati priliku vidjeti. Knjiga je, dakle, jedini dokument o radovima koji će ostati nevidljivi do sljedećeg rušenja, pa je tako i sama dizajnirana kao gruba, ruinirana pod-struktura koja prezentira sadržaj na rubu između dovršenog i nedovršenog, vidljivog i nevidljivog. Primjerice, iako je u osnovi zamišljena kao fotografski esej Hrvoja Slovenca, fotografije ulaze i izlaze iz grida ili su izgurane na njegov rub, ponekad su čak prezentirane i fragmentima tekstualnog kôda (digitalne) slike, margina uglavnom nema, a čak je i tekst koji publikacija sadrži tretiran kao kolažni element izrezan izravno iz Word dokumenta sa svim specifičnostima defaultnog layouta, uključujući i sistemski font, točno onako kako je i isporučen dizajneru.
Tipografski zvuk
Oblikovanje vizualnog identiteta te uređenje interijera kluba Minus3 u Splitu zbog svoje čistoće vjerojatno je najočigledniji primjer Gamulinovih nastojanja da tipografiju izdigne iz njene uobičajene uloge u funkcionalan prostorni element. Klub je uređen u dijelu prostora atomskog skloništa u Splitu 3 koje se koristilo i za vrijeme prethodnog rata, a prostor je, prema zamisli arhitekata Ane Grgić i Samuela Martina, ogoljen do razine čistog betona. Tamno-siva monokromija čisti je kontrast žuto-bijelom svjetlu koje dominira hostelom Goli+-Bosi iza kojeg stoji isti investitor i nastao je otprilike u isto vrijeme. Tipografski visoki reljef na stropu kluba dominantan je i najprepoznatljiviji dio identiteta kluba, a posebno je oživljavao za vrijeme koncerata zahvaljujući dinamičnoj rasvjeti koja stvara zanimljivu igru svjetla i sjene, polikromije i monokromije. Osim toga, taj isti tipografski reljef nivelacijom stropnih ploha “popravlja” akustične karakteristike prostora.
O gradu, na boji
Hostel Goli+-Bosi otvoren je u Splitu 2010. godine i rezultat je jedne od prvih suradnji Damira Gamulina i arhitektonskog Studija UP. Hostel se nalazi u strogoj gradskoj jezgri, nedaleko od Dioklecijanove palače, na Morpurgovoj poljani. Fasada secesijske zgrade, koja je neposredno prije služila kao trgovački centar, ostala je netaknuta, ali hostel svoju prisutnost i neke od svojih osnovnih karakteristika vrlo inteligentno, efektno i s poštovanjem prema ambijentu, itekako obznanjuje prolaznicima. Nesvakidašnji prizor sumporno žutog svjetla koje prodire kroz prozore nagovještava sustavnu monokromiju njegove unutrašnosti — intenzivno žuta, u kombinaciji s bijelom u samim sobama i crnom u narativnom i simboličkom označavanju. U vrijeme kad je hostel otvoren, Split se još uvijek nije bio u potpunosti pretvorio u turistički pakao kakav je danas, gdje postoje posebni cjenici za turiste i domaće, gdje je svaki lokal pretvoren u restoran, a i zadnji derutni kutak pod bilo kakvim krovom u smještajni kapacitet. Upravo u ovom zadnjem, Goli+-Bosi činio se kao apsolutni kontrast onome što se događalo, kao potpuno novi sadržaj koji snažno kontrastira svoje staro okruženje i istodobno mu odaje dužno poštovanje. Upravo u ovom ambijentu Gamulin prvi put koristi narativno označavanje, gdje su određena mjesta u hostelu prošarana (tipografski) kratkim crticama iz povijesti grada. Slično narativno označavanje primijenjeno je kasnije i u hotelu Amarin istih arhitekata, a na oba projekta copywriter je Nenad Vukušić. Te su priče grafički artikulirane tako da sugeriraju raster njegovih ulica, ukazujući kako na prostor, tako i događanja koja su ga obilježila. Na stubištima je hiperdimenzionirana tipografija još ekspresivnije iskorištena, tako da jasno označava katove, ali istovremeno stvara zanimljivu igru u percepciji samog prostora. Piktogrami su također specifično dizajnirani za ovaj prostor te slijede krajnje reduciranu geometriju ostalih grafičkih elemenata — naime, svi grafički elementi oslanjaju se na liniju kao glavno izražajno sredstvo, koje u ovom slučaju objedinjuje ideje vremena i prostora. Linija ima ulogu vodiča kroz prostor, vodiča kroz povijest Splita te glavnog utjelovljenja timelinea koji kroz taj prostor prolazi.
Od znaka do ambijenta i natrag
Hostel Forum u Zadru (2014.) nalazi se i kronološki i tematski između dva druga turistička objekta koja su realizirali arhitektonski Studio UP i Damir Gamulin — dizajn hostela Goli+-Bosi i obiteljskog hotela Amarin. Podudarnosti nije teško primijetiti, to su prije svega izražen koloristički koncept, igra s geometrijom, nekonvencionalna, kontekstualno specifična rješenja u označavanju i grafičko dinamiziranje samog prostora u interijeru. Arhitekti Lea Pelivan i Toma Plejić (Studio UP) u svojem djelovanju pokazuju visoku svijest i razumijevanje suvremene umjetnosti i dizajna, a otvorenošću prema suradnjama i želji za nadograđivanjem projekata stvaraju idealan prostor dizajneru za nadogradnju njihove arhitektonske interpretacije prostornom grafikom. Jasno strukturiranu ideju prostora Gamulin ne prati dizajnom u prostoru, već istražuje njezinu integraciju s prostornom grafikom. Dok u hostelu Goli+-Bosi vlada monokromija, u unutrašnjosti hostela Forum koriste se isključivo parovi boja, pri čemu je u svakom prostoru uvijek prisutan samo jedan par — crna i bijela, plava i bijela, crveno-narančasta i bijela. Također, na sličan način kao i u Splitu, važnu ulogu igra i svjetlo, osobito pri noćnom pogledu izvana u unutrašnjost. Označavanje, odnosno signalizacija u sva je tri hotela bazirana na tipografskoj igri, pri čemu je kod Foruma upravo tipografski grafički motiv provučen dosljedno kroz sve bitne grafičke elemente — od znaka/ logotipa do rasvjete i prostorne grafike. Raster paralelnih linija kojim je izveden slovni znak F (akronim) dolazi iz arkada na pročelju zadarske katedrale koja se nalazi u neposrednoj blizini i hostel s njom iz određenih uglova dijeli vizuru. U tom obliku (znaka) prisutan je na različitim mjestima u različitim materijalima, od metala na pročelju do štapova rasvjete u unutrašnjosti. U formi dvobojnog linijskog rastera nastavlja se i u hodnicima, kupaonicama i sobama, gdje dinamizira prostor, razbija njegovu monotoniju (osobito karakteristično tjeskobnu monotoniju gusto postavljenih vrata hotelskih hodnika), ali i svojom gustoćom i intenzitetom naglašava karakter određenih vrsta soba. U kupaonicama se ta optička igra dodatno pojačava upotrebom zrcala. Sustav paralelnih linija korišten je i u dizajnu piktograma, jer Gamulin voli i velike i takve male izazove, ali i zato što, osobito u kontekstu arhitektonskih projekata, nastoji njihov identitet graditi tako da svaku manifestaciju tog identiteta oblikuje od nule, ne koristeći gotova rješenja.
Od ambijenta do znakova, i natrag
Maistrin obiteljski hotel Amarin posljednji je u nizu turističkih objekata koji nastaju kao rezultat suradnje “all-star” autorskih timova arhitekata, dizajnera i umjetnika, a u kojima su uglavnom dosad prednjačili studio 3LHD i Studio UP. Amarin je rezultat suradnje arhitektonskog Studija UP (Lea Pelivan i Toma Plejić), Damira Gamulina i krajobrazne arhitektice Ksenije Jurčić Diminić, uz nezanemariv doprinos grupe Numen/ForUse s prvom trajnom implementacijom njihove instalacije Net u neki prostor u Hrvatskoj. Damir Gamulin je, okvirno, bio zadužen za prostorne grafike i signalizaciju u interijeru i eksterijeru hotela te je raspon i doseg njegovih intervencija vrlo lako pratiti u prostoru. Međutim, Gamulinova signalizacija i prostorne grafike nisu tek još jedan sloj koji nadopunjuje postojeći sadržaj, već funkcioniraju integralno s njim. Primjerice, prostorne grafike u hodnicima Amarina neodvojiv su dio doživljaja samog prostora, osjećaja bivanja u njemu, a osobito — kretanja kroz njega. Te grafike nisu zamišljene kao estetska dekoracija, nego kreiraju optičku iluziju zbog koje posjetitelj ima osjećaj kao da se sam prostor preobražava njegovim prolaskom, ali i podučava posjetitelje o perspektivnim iluzijama i izobličenjima. U Amarinu je Gamulin, nakon niza sličnih projekata ovog opsega, iskoristio priliku da eksperimentira sa sustavom signalizacije do razine u kojoj svjesno krši mnoge od njenih etabliranih konvencija. Primjerice, jedan od elemenata koje ovdje koristi su “totemi” s tekstovima (koje je pisao copywriter Nenad Vukušić) koji usmjeravaju posjetitelje hotela ili ih upućuju na pojedine sportske, zabavne i druge sadržaje. Ti tekstovi su izvedeni reljefno, bez boje, te su iz daljine gotovo nevidljivi kako ne bi narušavali geometrijske, apstraktne i koloristički razigrane ambijente. Čak i sam sadržaj teksta nema ništa sa strogošću i direktnošću kakva je uobičajena kod označavanja — sve je u njemu poetsko i otvoreno interpretaciji. Oni upućuju gosta da se nalazi na terenu za igru koju može izmisliti sam, ili ga pozivaju da se legne na travu, ili ga pitaju zna li sunce koliko je sati. “Totemi” su opremljeni zvučnicima koji emitiraju 24-satni ciklus ambijentalnih zvučnih zapisa koji dočaravaju ono što se odvija u blizini mjesta na kojem se nalazite — od zvuka plaže i igrališta, do zvuka grada. Signalizacija je ovdje, dakle, u funkciji informiranja i orijentacije u prostoru, ali i atmosfere i edukativne igre, što jasno proizlazi iz činjenice da je Amarin “obiteljski hotel”, odnosno da je jednako namijenjen odraslima i djeci. Iz istog tog razloga, u cijelom je hotelu označavanje dvostruko kodirano — oznake se nalaze na dvije različite visine (za odrasle i djecu), u dva različita kôda (tekstualnom i slikovnom). Slikovni dio oslanja se na za ovu priliku posebno dizajnirane piktograme koji su pak konstruirani variranjem i kombinacijama nekoliko jednostavnih oblika, po principu slagalice. Sustav tih osnovnih apstraktnih elemenata primijenjen je čak i u horizontalnoj prometnoj signalizaciji, pri čemu znakovi poput zebre i dalje ostaju prepoznatljivi u onome što označavaju, ali su prevedeni na jezik kojim ovo mjesto govori, odnosno izvedeni su iz njegovog vokabulara, njegovog apstraktnog sustava znakova. Isti postupak je primijenjen i u horizontalnoj grafici sportskih terena, koji zadržavaju dovoljno prepoznatljive obrise da se mogu koristiti za konvencionalne sportove, ali ostavljaju i dovoljno slobode da se za isti teren mogu izmisliti i sasvim nove igre. Slično je i s likovnim dekoracijama samih soba (koje su u kontekstu hotelskog smještaja standardno jedna od estetski najbolnijih točaka), gdje je, umjesto da dizajnira fiksan “karakter” prostora za spavanje i boravak, taj dio posla Gamulin dijelom prepustio samim gostima. “Murali” imaju utore u koje se mogu stavljati mali čunjići u različitim bojama, koji su dostupni u svakoj sobi. Suradnjom kroz discipline, cijeli Amarin je ogromna didaktička igračka.
Knjiga kao mreža ili jedna slika za jednu knjigu
Dok se još uvijek raspravlja o sudbini tiska i transformaciji, pa i mogućem nestanku klasičnih tiskanih formi, knjiga Vedrana Mimice The Berlage Affair (2017.) daje primjer načina na koji digitalna tehnologija i specifično struktura weba mogu utjecati na kreiranje nekih novih, hibridnih formi. Ključne dizajnerske i uređivačke odluke u realizaciji The Berlage Affair proizlaze iz logike mreže, iz mapiranja sadržaja tzv. tagovima, odnosno ključnim riječima, i iz algoritama koji njihove veze čine vidljivima i daju im čitljivu strukturu. Ovaj pristup čini se savršenim za ovakav projekt zato što je Institut Berlage — čiji je posljednji dekan do njegovog ukidanja i transformacije 2012. bio upravo Vedran Mimica — bio jedno od ključnih mjesta kreiranja i razvoja arhitektonskog diskursa. Kako bi se pak realizirao inicijalni dogovor Mimice, urednika knjige Vladimira Mattionija i Damira Gamulina, da se autorov opsežni rad na neki način prikaže kao “mreža”, Gamulin koristi svoje iskustvo s petnaest godina starim projektom za Critical Upgrade (2002.), ali i s recentnijim dizajnom web sjedišta Studija UP te razvija metodu rada. Upravo zato što je fokus knjige na Mimičinom istraživačkom, organizacijskom i edukacijskom djelovanju, ono se nikako nije moglo uvjerljivo predstaviti tek nabrajanjem publikacija, članaka i dokumentacije, nego formiranjem mreže sačinjene od brojnih referenci, imena i pojmova koji su u dinamičnim međuodnosima. No za razliku od Gamulinovih ranijih srodnih pristupa, u ovom se projektu oblikovanje zasniva na egzaktnijim međuodnosima tema koje se kroz knjigu protežu. Prikazuje ih se kroz međuodnose publikacija i dokumenata iz kojih su preuzeti tekstovi sabrani u knjizi, ali i ostale dostupne dokumentacije vezane uz djelovanje autora. Susrevši se s velikom količinom tog dragocjenog “rasutog tereta”, Gamulin je u četiri godine bavljenja ovim projektom, uz strpljivu i neprocjenjivu pomoć kustosice Ane Škegro, najprije katalogizirao, a u konačnici i klasificirao kompletnu dokumentaciju te je strukturirao u sadržajno-kronološku mrežu. Tako je prvo stvorena analogna mapa rekapitulacije dosadašnjeg života i rada Vedrana Mimice koja, osim izvornika iz kojih su preuzeti tekstovi, sadrži i brojne prateće dokumente različitog karaktera ili razine uloge u projektu, koji su dobili odgovarajuće mjesto u mapi. Kako bi se princip “mreže” doista i proveo u stvarnost, a da pritom struktura mreže i odnosi unutar nje ne bi bili definirani proizvoljnim, subjektivnim kriterijima, Gamulin na ovom projektu testira i razvija softversku aplikaciju ContextMapper, koja stvara ili sugerira mrežu koristeći algoritme srodnosti i kompleksan sustav tagiranja u bazi podataka, ali i olakšava donošenje likovnih odluka na temelju uočenih sadržajnih okolnosti. Umjesto pak ilustriranja tekstova u knjizi pojedinačnim fotografijama samih referentnih publikacija, priređen je višednevni fotografski session (fotograf je bio Damir Žižić) u kojemu je kompletna Mimičina dokumentacija i bibliografija sustavno posložena u mrežu na podu (u prostoru zagrebačkog MSU-a) prema sugeriranim parametrima srodnosti, i potom fotografirana. Čitava je knjiga objedinjena tako u jednoj jedinoj slici, složenoj od brojnih pojedinačnih fotografija u ortogonalnu panoramu. Ta je panorama potom pretočena u knjigu tako da je razdijeljena po sistemu “jedna slika za jedan tekst”. Naime, na njezinim stranicama nalazimo tekstove ilustrirane pripadnim segmentom mreže, odnosno fotografijama čiji središnji motiv nije nikada isječen iz konteksta, već upućuje na postojanje šire, kompleksne slike, koja se postupno, poput slagalice, pred našim očima spaja u jasnu i sagledivu cjelinu. Dok je softver kreiran za potrebe dizajniranja vizualnog identiteta manifestacije Critical Upgrade bio zamišljen kao jednokratan odgovor na pitanje kako se principi “generativne umjetnosti” mogu primijeniti u dizajnu, ContextMapper, u čijem je razvoju The Berlage Affair poslužio kao savršen case study, alat je za buduće projekte slične vrste, u kojima je organizacija i struk turiranje podataka u samom središtu dizajnerskog postupka.
Beskonačna panorama
Web sjedište arhitektonskog Studija UP može se promatrati kao svojevrsna idejna preteča daleko kompleksnijeg dizajna knjige The Berlage Affair. Bazirano je na sličnom načinu razmišljanja koje ovog puta predstavlja i otklon od uobičajene strukture online portfolija pojedinih autora. Gamulin, koji sa Studiom UP već godinama surađuje, dobio je odriješene ruke da osmisli kako prezentirati njihove arhitektonske realizacije, a rezultat je krajnje nekonvencionalan. Sjedište nema standardnih menija niti posebnih podstranica za pojedinačne projekte (osim pop-up stranice s kontaktom), nego je zamišljeno kao beskonačna slikovna panorama po kojoj posjetitelj može slobodno navigirati. Sama panorama nema fiksnog središta, odnosno nema jednog početnog rakursa, početka ni kraja, nego nas kod svakog dolaska na stranicu čeka neki drugi početak unutar polja isprepletenih projekata. Kao i kod The Berlage Affair, i ovdje je riječ o mreži — arhitektonski projekti povezuju se u svim smjerovima prema parametrima srodnosti projektantskog pristupa ili razmišljanja koje je predvidio i organizirao sam dizajner.
Lipa pamti, i živi
Dizajn vizualnog identiteta, signalistike, interijera i postava memorijalne zbirke Lipa pamti, inače zajednički projekt Damira Gamulina i arhitekta Antuna Sevšeka, rijedak je primjer među izdvojenima za ovu izložbu koji se ne oslanja na jedan koncept koji se onda dosljedno provodi u svim aspektima i elementima projekta. Specifična suradnja ova dva autora, dizajnera i arhitekta, proizvodi i specifičan projektantski pristup, u kojemu se te dvije discipline sustavno prožimaju. U detaljima se, doduše, mogu prepoznati i neki postupci isprobani u drugim projektima, primjerice korištenje tipografije u funkciji kartografiranja, slično kao i kod hostela Goli+-Bosi, no može se reći da Lipu najviše karakterizira napor da integriraju arhitekturu, dizajn, mobilijar i elemenate postava, grafičke elemente i tehnološke inventivnosti u jednu fluidnu, vitalnu cjelinu. To otprilike reflektira i zanimljivu specifičnost same memorijalne zbirke koja u srcu ima stradanje Lipe i okolnih krajeva od fašista za vrijeme 2. svjetskog rata, ali također sadrži i etnografsku zbirku te teži prikazati ne samo destrukciju i smrt, nego i obnavljanje i neuništivost života. Ritam ekstremne izmjene crnog i bijelog u prostoru također podržava ovu simboliku. Kao temeljni grafički element vizualnog identiteta odabran je motiv siluete kuće, koji u logotipu dublira u ikoničkoj i slovnoj ulozi, ali korišten je i u prostoru samog postava pri čemu, ovisno o kolorističkom kôdu, simbolizira i izgradnju i uništenje. Na razmjerno male prostorne gabarite i razmjerno velike programske ambicije samog Centra, odgovoreno je maksimalnom multifunkcionalnošću mobilijara i elemenata postava koji se lako rotiraju, modificiraju ili skrivaju, ovisno o potrebama, naročito u prizemnom dijelu namijenjenom povremenim izložbama, predavanjima i drugim sadržajima. Stalni postav, posebno njegov “crni” dio zamišljen je kao kompleksan multimedijalni aparat, pri čemu su njegovi tehnološki elementi, poput projekcija, interaktivnih i medijskih sadržaja, riješeni maksimalno neupadljivo — aparatura koja ih podržava je integrirana sa samom zgradom i njenom opremom i velikim dijelom specifično konstruirana za potrebe ove zbirke. Ta tehnika, poput projekcijskih instrumenata, zvučnika i slično nema auru high-techa, nego naprotiv djeluje kao bezvremeni artefakti, u isto vrijeme suvremeni i drevni. Ta odluka ima više razloga — jasan je svakako taj da nova elektronička tehnika rapidno zastarijeva, a aura zastarjelosti brzo počinje odvlačiti pažnju u stalnim postavima gdje se očekuje da je tamo trajno. Važniji razlog je, međutim, simbolički, jer su upravo filmske i fotografske snimke koje su napravili napadači jedina materijalna dokumentacija samog događaja stradanja Lipe. U tom smislu, specijalno izrađeni rudimentarni metalni projektori opremljeni starim objektivima iz 40-ih i 50-ih, ne samo da reproduciraju snimke, nego i evociraju traumatičan trenutak njihovog nastanka. Lipa pamti svoj sadržaj ne komunicira samo tekstualnim informacijama, već atmosferom i snažnom vizualnošću.
KNJIGA: Dizajnom, izvan dizajna —
Dizajnerske taktike Damira Gamulina
Autor: Marko Golub
Izdavač: HDD – Hrvatsko dizajnersko društvo
Za izdavača: Maša Milovac
Dizajn i priprema za tisak: Damir Gamulin
Fotografije: Robert Leš
Lektura: Mirjana Jakušić
Naklada 250
116 stranica, meki uvez
ISBN 978-953-6778-28-7
Knjiga Dizajnom, izvan dizajna — Dizajnerske taktike Damira Gamulina nastajala je paralelno s izložbom te na 116 stranica predstavlja osamnaest odabranih dizajnerskih projekata Damira Gamulina, kako onih nastalih u suautorstvu ili u suradnji s drugim autorima, tako i samostalnih. Knjiga tako obuhvaća projekte prostorne tematike, poput oblikovanja, signalizacije i prostorne grafike hotela Amarin u Rovinju te hostela Goli+−Bosi u Splitu i Forum u Zadru (sa Studiom UP); vizualnog identiteta i prostorne grafike kluba Minus3 (s Anom Grgić i Samuelom Martinom); postava, vizualnog identiteta i signalizacije Memorijalne zbirke Lipa pamti (s Antunom Sevšekom); vizualnih identiteta, plakata i drugih materijala za manifestacije kao što su 29. salon mladih — Salon revolucije, 44. zagrebački salon arhitekture, Critical Upgrade, ZagrebDox i Animafest; vizualnog identiteta i web sjedišta Galerije Miroslav Kraljević; web sjedišta arhitektonskog studija Studio UP; oblikovanja knjiga Place with Limited Premeditation Davida Maljkovića, V_NV 2016 / 1620 umjetničkog tandema Tarwuk, In Time Nicole Hewitt, Modern Times Jacquesa Rancièrea i The Berlage Affair Vedrana Mimice te plakat za predstavu Dan ubojstava u priči o Hamletu prema tekstu Bernard-Marie Koltèsa u režiji Ivice Buljana.
[d]razgovor i promocija knjige Dizajnom, izvan dizajna —Dizajnerske taktike Damira Gamulina
Organizator i moderator: Marko Golub
Snimatelj i montažer: Miran Krčadinac