Iva Primorac, studentica i autorica vizualnog identiteta, tom je prilikom ispred autorskog tima Studija dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predstavila vizualni identitet:
”Vizualni identitet i cjelokupni dizajn vizualnih komunikacija temelj su sustavnog informiranja i komunikacije, kako interno, tako i s javnošću, ususret hrvatskom predsjedanju i tijekom njegova trajanja. Promišljanje vlastitog nacionalnog i europskog identiteta bila je ključna tema u projektiranju vizualnog identiteta hrvatskog predsjedanja. Osnovna misao vodilja i nadahnuće pri izradi logotipa i cjelokupnog vizualnog identiteta Predsjedanja bili su kvadratići, koji proizlaze iz hrvatske šahovnice i jedan su od najzastupljenijih motiva hrvatskog vizualnog identiteta.
Naziv rješenja je ‘Tipografska šahovnica’ jer je logotip suštinski tipografsko rješenje, sačinjeno od slova i brojki čiji međusobni položaj asocira na kvadratiće. A kompozicijski, kroz kratice HR i EU te godinu 2020., prenosi poruku povezanosti Hrvatske i Europske unije. Ta je ideja i dodatno naglašena kolorom gdje tamnoplava boja predstavlja Vijeće Europske unije, a crvena simbolizira Hrvatsku. Dekodiranjem hrvatske šahovnice proširen je cjelokupni vizualni sustav dizajna. Kvadratići (crveni, plavi, oštri, neoštri, bliži i udaljeniji) predstavljaju višedimenzionalnost i kompleksnost ovog projekta i sadržaja koji on komunicira. A predstavljaju i zajedničko hrvatsko i europsko – kulturno, društveno i političko putovanje kroz prošlost, sadašnjost i budućnost” – izjavila je Primorac.
Podsjetimo, u lipnju 2018. godine Ministarstvo vanjskih i europskih poslova i Ministarstvo kulture su raspisali, a Hrvatsko dizajnersko društvo provelo otvoreni javno-pozivni Natječaj za oblikovanje vizualnog identiteta i slogana predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU 2020. godine. Na natječaju su, osim pet pozvanih timova odabranih javnim pozivom sudjelovala i dva tima studenata Studija dizajna i Sveučilišta Sjever iz Koprivnice, a natječaj je bio otvoren i za sve ostale autore.
Međunarodni žiri u sastavu: Damir Bralić, Antti Hinkula, Jan Pavlović, Nevena Tudor Perković, Zvonimir Frka Petešić, Katja Šare i Jakov Vilović, odabrao je rad studentice Studija dizajna Ive Primorac i njezinih mentora prof. Stipe Brčića i Marije Juze pod nazivom Tipografska šahovnica kao najbolje rješenje i dodijelio mu prvu nagradu uz sljedeće obrazloženje:
“Rezultat je u grafičkom izričaju jasan i čitljiv logotip primjeren prigodi, predviđenoj namjeni i području primjene. Kvaliteta ovog rješenja temeljena je njegovim sintetskim pristupom. Tipografija kao jedini nosivi element u standardnoj je zadaći prenošenja nedvosmislene verbalne poruke no također u slogu i kolorističkom tretmanu koristi motiv šahovnice i nacionalni crveno-plavi kolorit, elemente koji su jasni i široko prihvaćeni označitelji nacionalnog identiteta. Tri komponente (verbalna, forma kvadratnog rastera i boja) već svaka zasebno posjeduju zadovoljavajuću denotativnu potentnost, a u ovako ekonomično optimiziranom spoju osiguravaju poželjnu količinu zalihosti u službi nedvosmislenog prenošenja poruke primateljima različitih provenijencija i razina informiranosti. Rješenje konstituirano na ovaj način u horizontu primjene otvara široki i poticajan prostor razrade aplikacija, od najrazličitijih statičkih preko onih koji uključuju komponentu vremena, zatim rješenja signalizacije u prostoru sve do razrade promotivnog i suvenirskog asortimana. Strateški gledano rješenje je na tragu, odnosno kvalitetna podrška i nadogradnja, dosadašnjih nastojanja Hrvatske da se jasno odredi i označi na europskom identitetskom teritoriju.”
Drugu nagradu na natječaju dobio je rad pod nazivom Povezivanje partnerske Europe, autora: Sensus Design Factory (Nedjeljko Špoljar, Kristina Špoljar), a treću nagradu dobio je rad pod nazivom: Crven-plav, autora Superstudio (dizajn vizualnog identiteta: Iva Hrvatin i Ira Payer / suradnica: Sara Pavleković Preis / copywriter: Rebbeca Mikulandra).
Drugonagrađeni rad / Povezivanje partnerske Europe / Autori: Sensus Design Factory
Organizatori natječaja još jednom čestitaju laureatima Ivi Primorac i njezinim mentorima profesoru Stipi Brčiću i asistentici Mariji Juza, kao i svim nagrađenim autorima.