Na samom početku Ira Payer je izjavila kako se izuzetno veseli novom izdanju festivala koje će uz već prošle godine provjereno posjećene sadržaje ponuditi i dodatni fokus na zeleni program kojim će se svim posjetiteljima ponuditi nova vizura na spomenuti kvart. Putem uistinu raznovrsnog sadržaja svi će posjetitelji moći iskusiti novu dimenziju često zanemarenih i neiskorištenih javnih prostora. Na taj način Dizajn distrikt postaje kreativna zona koja okuplja brojne pojedince, lokalne partnere koji djeluju i rade u kvartu. „Design District Zagreb nastavlja s afirmacijom novih načina konzumacije kulturnih sadržaja u okviru javnih prostora, uz suradnju svih lokalnih dionika kulture te njegujući poticajnu atmosferu za sve sudionike i posjetitelje raznih dobnih skupina i interesa.“
Središnji dio Festivala ove će godine biti Ratkajev prolaz koji će se transformirati u Zeleni Ratkaj. „U želji da grad učinimo ugodnijim i kvalitetnijim za život, Ratkajev prolaz obogatili smo zelenim sadržajem koji ima cilj potaknuti građane na promišljanje, uključivanje i sudjelovanje u donošenju odluka o poboljšanju gradske urbanizacije i zelenih površina. Htjeli smo prikazati kako obazrivim i funkcionalnim korištenjem resursa možemo transformirati gradske prostore u mjesta za opuštanje i druženje. Koncept Zelenog Ratkaja čine instalacije mobilnog, urbanog povrtnjaka koje upućuju na javno dostupno i održivo te ukazuju da javni gradski prostor osim mjesta konzumacije može postati i mjestom edukacije i produkcije. Osim povrtnjaka, tu je i pop-up šuma koja upućuje na značaj zelenih površina u gradu (apsorbira emisije štetnih plinova, smanjuje utjecaj buke, smanjuje otjecanje oborinskih voda, štiti od prašine, regulira vlažnost zraka) i potrebe ljudi za boravkom u prirodi. Održivost kao važan čimbenik zdravog grada, prikazan je kroz program DIY strojeva za reciklažu plastike (stroj za usitnjavanje, izradu konopa, topljenje i prešu) nizozemskog dizajnera Davea Hakkensa i projekt Precious plastic,“ izjavila je voditeljica Zelenog programa Maja Subotić Šušak, koja je uz arhitekticu Ivu Peručić ujedno i koautorica koncepta Zeleni Ratkaj. Pored navedenog, Zeleni Ratkaj uključit će i zone za relaksaciju i druženje u kojem će svima biti dostupne i ‘javne društvene igre’ poput šaha, jenge, jamba, ping ponga.
Dio programa pod nazivom Urbanističko sučelje osmislili su arhitekti Dino Belamarić i Dafne Berc, Bojan Mucko, kulturni antropolog i novomedijski umjetnik te student arhitekture Ivan Zaninović. „Naziv Dizajn distrikt Zagreb, osim festivala, označava i dio grada uokviren Draškovićevom, Vlaškom, Držićevom i Zvonimirovom ulicom, koji i prije, i nakon festivala privremeno ili trajno koriste brojni svakodnevni protagonisti, stanari, podstanari, strateške institucije, neformalne građanske inicijative, udruge građana… Zbog toga smo u pripremnoj fazi ovog segmenta festivalskog programa upoznali neke od njih i zajednički proanalizirali navedeni prostorni obuhvat iz par detektiranih korisničkih perspektiva: zdravstvene, kulturne i stambeno-komunalne. Prikupljene uvide komunicirat ćemo sa zainteresiranom publikom u formatima radionice i diskurzivnog programa tijekom ovogodišnjeg festivala. Cilj radionice je proizvodnja narativa koji se suprotstavljaju simplicističkoj logici brendiranja, a obuhvat Dizajn distrikta oslikavaju kao polje različitih, često nepomirljivih paradigmi, kao življen prostor u kojem se miješaju faktografija i fikcija. Uz to diskurzivnim programom želimo dati vidljivost različitim kvartovskim akterima koji nisu nužno povezani s komercijalnim i kreativnim sektorom, a čije djelovanje prepoznajemo kao bitan faktor za kvalitetu života na području grada obuhvaćenom festivalom“, predstavio je Bojan Mucko, član programskog tima.
U programu festivala aktivno sudjeluje i Desk Kreativne Europe pri Ministarstvu kulture, i to putem programa u sklopu kojeg će biti predstavljeni kreativni hubova iz Europe. „Riječ je o vrlo poticajnom obliku poslovnog funkcioniranja koji okuplja kreativce i umjetnike u zajedničke prostore gdje stvaraju, razmjenjuju ideje i povezuju se u kreativnom okruženju. Oni služe kao inkubatori ideja i baza su u kojoj se sastaju stvaralački potencijal s kapitalom i poslovnom vizijom. Za takav oblik poslovanja i umrežavanja prepoznali smo da u Republici Hrvatskoj postoji sve veći interes, ali i mnogo prostora za unapređivanje već postojećih modela. Jedna od osnova za uspjeh svakog kreativnog huba je upravo dijeljenje. Dijeljenje razmišljanja, znanja, iskustava i kontakata. A budući da svaki hub ima različite pristupe u organizaciji rada, odabrali smo predstavnike potpuno različitih primjera hubova iz EU da nas posjete i podijele s nama svoju priču. Prvi dio programa naziva se Kreativno jutro i namijenjen je za širu javnost, a drugi se naziva Kreativno umrežavanje i namijenjen je onima koji imaju ili žele otvoriti kreativni hub. Drago nam je biti dijelom manifestacije Festival Design District koja predanim radom i profesionalnim pristupom doprinosi podizanju svijesti o kulturnim i kreativnim industrijama, njihovom jačanju i rasprostiranju“, izjavila je Anja Jelavić, načelnica Sektora za međunarodnu kulturnu suradnju i europske poslove Ministarstva kulture.
I ove godine Turistička zajednica grada Zagreba aktivno podupire realizaciju Festivala. „Zagreb, kao glavni grad i metropola, svojevrsni je predvodnik trendova na području turizma i kulture Hrvatske i raduje me da se u njemu održava ovaj jedinstveni festival koji afirmira urbani razvoj u zoni Martićeve ulice. Dizajn District Zagreb se u vrlo kratkom roku potvrdio kao idealna platforma za dodatno stvaranje vidljivosti i svijesti o važnosti uključivanja kreativnih inicijativa u gospodarstvo i društvo općenito, a posebno me raduje da ove godine prezentiramo Komadić Zagreba na prigodnoj izložbi. Ovo će biti prilika za upoznavanje s novim načinima promišljanja i stvaranja autentičnih zagrebačkih suvenira uz suradnju zagrebačkih dizajnera, primijenjenih umjetnika, obrtnika i turističkog sektora, prema kojima je dizajn upućen zbog svoje interdisciplinarne prirode,“ izjavila je Martina Bienenfeld, direktorica Turističke zajednice grada Zagreba.
Pored spomenutog, Festival će uključiti uistinu raznovrsan sadržaj: izdvajamo izložbu fotografija Kvart osobno mlade fotografkinje i dizajnerice Marije Gašparović koja će se održati u prizemlju Vojne bolnice u Vlaškoj 87, a uključuje portrete niza stanovnika Martićeve ulice – dizajnera, arhitekata, filmaša, kustosa, djelatnika u kulturi, poduzetnika – koji djeluju, rade ili žive u tom kvartu. Izložba Krešimirac autora Sonje Leboš i Dina Igreca pak kroz nekoliko pomno izabranih slika prikazuje urbane dinamike kroz koje je prolazio Trg kralja Petra Krešimira IV, i danas najveći zagrebački trg koji je nastajao tijekom 1930-ih godina. Ljubitelje i poznavatelje umjetnosti svakako će razveseliti izložba Pavla Pavlovića i Maka Melchera, dobitnika nagrade Iva Vraneković na prošlom Salonu mladih, koja će se održati u Galeriji 3.14.
Posjetitelji će se moći uključiti u bogat radionički program i u skladu s afinitetima odabrati željeno iskustvo: kroz program Street Wisdom u svakoj kvartovskoj ulici moći će pronaći inspiraciju i odgovore na svoje životne, poslovne ili privatne dileme; kroz natjecanje Hacking IKEA tragat će za jedinstvenim, duhovitim i neočekivanim rješenjima koja personaliziraju predmetnu okolinu i prilagođavaju ju novim navikama, potrebama ili željama. Osim toga, moći ćete se okušati u pisanju arhitektonske kritike, izrađivanju umjetničke strip razglednice, kreiranju dokufikcijskog storyboarda u obliku fanzina ili izrađivanju predmeta od keramike. Uz podršku Veleposlanstva Kraljevine Švedske u Hrvatskoj poseban gost festivala bit će Sepehr Mousavi, renomirani strateg održivog razvoja i agroekolog iz Plantagona, svjetskog lidera u području urbane agritekture.
U okviru programa Pop-up Fablab Hrvatska moći će se isprobati nekoliko tehnologija virtualne i proširene stvarnosti, eksperimentirati sa bio senzorima, digitalizirati svoje crteže i prenositi ih na reciklirane materijale, izrađivati otiske u glini, natjecati se i crtati sa ludim četkicama za zube, i sl. Jedan dan bit će posvećen Designathon radionici. Ovaj put, sudionici će se uhvatiti u koštac s problemom budućnosti gradova, s fokusom na životni prostor, transport i igrališta, a sudjelovat će i predstavnici Designathon Works udruge iz Nizozemske. DDZ misli i na najmlađe – tako će oni kroz igru imati priliku upoznati hrvatske autentične igračke, iskušati tradicionalne tehnike bojanja tekstila pomoću biljaka prisutnih u kvartu ili pak izrađivati predmete od keramike; poseban program pod nazivom Mala tiskara namijenjen je za djecu s posebnim potrebama, a riječ je o radionici printanja. Tijekom Festivala, književni klub Booksa otisnut će se na otvoreno – u sklopu programa Booksa u parku svi će posjetitelji moći uživati u sajmu malih izdavača, čitanju bajki, predstavljanju knjiga, izložbama kao i koncertima. Pored svega navedenog, ovogodišnji Design District Zagreb uključuje još niz instalacija i intervencija u javnom prostoru, stručna vodstva arhitektonskim znamenitostima kvarta, i još puno raznovrsnog sadržaja, pa čak i radionicu dizajniranja sladoleda!
Festival Design District Zagreb realiziran je u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Zagreba i uz podršku Grada Zagreba, Zaklade Adris i Ministarstva kulture RH te uz podršku partnera Hrvatske eletroprivrede, Toyote i Somersbyja.
Više informacija o Festivalu pratite putem: WEB I FACEBOOK