Izložba “Mirko Ilić: Iz povijesti ljudske gluposti – Dizajnerska povijest svijeta” u Osijeku

U petak 28. siječnja u 19 sati u Galeriji Kat Kulturnog centra Osijek otvara se izložba MIRKO ILIĆ: IZ POVIJESTI LJUDSKE GLUPOSTI – DIZAJNERSKA POVIJEST SVIJETA, panoramski prikaz rada istaknutog grafičkog dizajnera Mirka Ilića od plakata, preko novinskih naslovnica i ilustracija do stripova, remiksiranih kao priča o posljednjih 120 godina ljudske povijesti. Ova putujuća izložba, u kustoskoj koncepciji Marka Goluba, tako pruža priliku za nov način sagledavanja starijih Ilićevih ostvarenja iz zagrebačke faze karijere do 1986. i onih nastalih u Sjedinjenim Državama od tada do danas, uključujući i rijetko izlagane radove, ili one koji su rijetko prikazivani zajedno. Izložba ostaje otvorena do 18. veljače.

Izložba Iz povijesti ljudske gluposti – Dizajnerska povijest svijeta, u kustoskoj koncepciji Marka Goluba, oslanja se na komunikacijsku snagu dizajna i ilustracija Mirka Ilića, njihovu sposobnost da na vizualan način artikuliraju problematiku nekih od najkompleksnijih društvenih i političkih tema našeg i prošlih vremena.  Kao dizajner, art direktor, i ilustrator za brojne novine i magazine – PoletStartDanasPanoramaTimeNew York TimesWall Street Journal i druge – Ilić je ostavio snažne vizualne komentare na aktualna društvena i politička zbivanja u vremenskom rasponu od početka svoje karijere u drugoj polovici 1970-ih sve do danas.

TIME Germany 1&2 web

Germany: Toward Unity, ad: Rudolph Hoglund, Time International, 25. 6. 1990 / Germany: One Year Later, Time International, 1. 7. 1991

Takvi radovi, objavljivani u novinama i časopisima, koji evociraju neke od najvažnijih događaja koji su se odvili za vrijeme naših života, čine osnovu ove izložbe, no pažljivijim pregledom cjelokupnog Ilićevog opusa naći ćemo i brojne refleksije o drugim zbivanjima, pojavama i idejama koje sežu i u mnogo dalju prošlost a bile su relevantne kako za trenutak u kojem se Ilić na njih osvrnuo, tako i za naše današnje vrijeme.

Iz postava izložbe u Multimedijalnom kulturnom centru u Splitu. Fotografija: Darko Škrobonja

Iz postava izložbe u Multimedijalnom kulturnom centru u Splitu. Fotografija: Darko Škrobonja

Radovi koje smo na kraju okupili za ovu izložbu osim spomenutih novinskih i magazinskih naslovnica i ilustracija uključuju i niz plakata i stripova, a svi zajedno čine panoramu proteklih 120 godina (ugrubo od 1900. do 2021.) sagledanu kroz prizmu jednog iznimnog autorskog opusa.

Rastu li cijene do ucjene, Danas, 11.10.1983.

Rastu li cijene do ucjene, Danas, 11.10.1983.

Drugim riječima, izložba je u osnovi „remiks“ odabranih fragmenata Ilićevog rada kao dizajnera, ilustratora i strip autora – dakle u većini najvažnijih područja njegova autorskog djelovanja – koji se prožimaju u nekoliko međusobno isprepletenih narativnih linija: pripovijest o jednom vremenskom razdoblju, pripovijest o bitnim trenucima jedne dizajnerske karijere te osvrti na same radove, kontekste u kojima su nastali i njihove kompleksne reference. Na ovoj izložbi kronološki redoslijed je relativan i izmjenjiv, sve teče u više različitih smjerova, svaki izloženi vizual je mogući putokaz za nešto drugo.

The Havoc in Yugoslavia, ad: Steven Heller, The New York Times Book Review, 21.1.1996

The Havoc in Yugoslavia, ad: Steven Heller, The New York Times Book Review, 21.1.1996

Osmišljena za mali izložbeni prostor, bez pretenzija da bude sveobuhvatna retrospektiva jednog od najistaknutijih svjetskih dizajnera, izložba tako pruža priliku za nov način sagledavanja starijih ostvarenja iz jugoslavenske faze karijere do 1986. i onih nastalih u Sjedinjenim Državama od tada do danas, uključujući i rijetko izlagane radove, ili one koji su rijetko prikazivani zajedno. Postav izložbe tako konfrontira radove koji su eksplicitno politički i one koji to na prvi pogled nisu, britka čitanja društvene stvarnosti i tumačenja kompleksnih znanstvenih i filozofskih spoznaja, dramu globalnih konflikata i intimne drame, slike mržnje i zla i slike empatije i ljubavi. Inače, knjigu koja prati ovu izložbu možete kupiti na otvorenju, u HDD-u (Boškovićeva 18, Zagreb) ili naručiti emailom na hdd@dizajn.hr

Izložba je producirana i u rujnu prošle godine prvi put prikazana u HDD galeriji u Zagrebu, nakon čega je gostovala u Puli, Sisku, Bihaću i Splitu, a nakon Osijeka do kraja 2022. godine obići će još niz drugih gradova u Hrvatskoj i regiji.